Podczas letnich spacerów w lesie całkowicie za darmo można zdobyć materiał, który przyda się w ogrodzie. Letnie prace na rabatach to nie tylko nawożenie i zbiory plonów. Warto również wykonać jedną czynność pielęgnacyjną, dzięki której hortensje i róże będą kwitły długo, bujnie i zdrowo.
Ta jedna prosta czynność poprawi wzrost waszych kwiatów
Jeżeli w waszym ogrodzie znajdują się krzewy, takie jak róże czy hortensje, to warto przyłożyć się do ich pielęgnacji latem. Wówczas rośliny te potrzebują solidnego podlewania, ale to nie wszystko. Aby dobrze zadbać o te kwiaty w letnie miesiące, powinniście wspomagać je nawozami. Warto również pamiętać, że odpowiednie podlewanie w upalne dni to takie, które wykonujemy z samego rana lub późnym wieczorem.
Zobacz także:
W lipcu lub sierpniu warto również wykonać na tych roślinach jeden prosty zabieg. Nie tylko wspomoże on ich wzrost i kwitnienie, ale również sprawi, że mniej chwastów zaatakuje glebę wokół roślin.
Jakie rośliny i kwiaty ściółkować w lipcu i sierpniu?
Taką prostą czynnością, która ma właściwości zabiegu pielęgnacyjnego dla roślin, jest ściółkowanie. A okazuje się, że lato do doskonały moment, by się za to zabrać. To doskonała metoda wsparcia dla różnych roślin — od warzyw (takich jak cukinia, ogórki czy marchewki) po młode drzewa owocowe. Patent ten sprawdzi się dobrze również w przypadku krzewów owocowych oraz ozdobnych krzewów kwasolubnych. Do tego grona należą właśnie róże i hortensje.
Do letniego ściółkowania możemy wykorzystać wiele materiałów. Naturalnymi i darmowymi są szyszki oraz kora sosnowa — jedne i drugie bez problemu możemy nazbierać podczas spaceru w lesie.
Czym ściółkować rośliny latem?
Kora sosnowa należy do popularniejszych metod ściółkowania. Materiał ten wygląda estetycznie, co nadaje przydomowym ogródkom urokliwego charakteru. Obniża też kwasowość podłoża, dlatego jest dobrym wyborem w uprawie roślin iglastych i kwasolubnych.
Innym naturalnym materiałem, który możemy zastosować do letniego ściółkowania, są szyszki. Szczególnie szyszki sosnowe i świerkowe, doskonale nadają się do ściółkowania roślin kwasolubnych. Mogą stanowić też estetyczny dodatek do ogrodu, tworząc dekoracyjne tło dla roślin.
Poprawne ściółkowanie rośliny w ogrodzie
Chcąc poprawnie ściółkować rośliny ogrodowe, takie jak róże czy hortensje, należy odpowiednio przygotować glebę. Wystarczy trzymać się tych kilku kroków:
- Usuńcie wszystkie chwasty z obszaru, który zamierzacie ściółkować.
- Delikatnie spulchnijcie glebę na głębokość około 5-10 cm.
- Obficie podlejcie ziemię przed nałożeniem ściółki.
Po takim przygotowaniu ziemi krzewy będą miały dobry dostęp do powietrza i wody. Następnie wystarczy, że rozłożycie warstwę ściółki na grubość 5-10 cm. Warto pamiętać, aby unikać zbyt grubej warstwy przy pniach drzew i krzewów, ponieważ może to prowadzić do gnicia roślin. Z biegiem czasu warto dodatkowo dbać o uzupełnianie ściółki. Utrzymanie odpowiedniej grubości dodatkowej warstwy jest ważne, by ściółkowanie roślin spełniało swoją rolę.
Jak ściółka wpływa na hortensje i róże?
Ściółkowanie krzewów kwasolubnych latem sprawia, że ograniczone zostaje parowanie wody z gleby, co jest szczególnie ważne w gorące dni i zapewnia korzeniom stały dostęp do wilgoci. Ponadto ściółka działa jak izolator, chroniąc korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem się i pomagając utrzymać optymalną temperaturę dla wzrostu roślin.
Szyszki i kora sosnowa pomagają zakwasić glebę, co jest korzystne zarówno dla róż, jak i hortensji. Ale to jeszcze nie wszystko. Gruba warstwa ściółki dodatkowo utrudnia kiełkowanie i rozwój chwastów wokół roślin, co zmniejsza konkurencję o wodę i składniki odżywcze. Takie kompleksowe działanie dzięki jednej prostej czynności to coś, czego powinni spróbować wszyscy ogrodnicy, zwłaszcza w okresie letnim.