Boraks, bo o tym produkcie mowa, to nieorganiczny związek chemiczny w postaci bezbarwnych kryształków rozpuszczalnych w wodzie. Jest łatwo dostępny, tani i ekologiczny. Z powodzeniem stosowany jest jako środek do sprzątania, ale nie tylko. Sprawdza się również w przypadku usuwania insektów oraz nadaje połysk biżuterii. W naturze boraks występuje jako minerał i jest składnikiem mikronawozów. Świetnie odnajdzie podczas domowych prac, zwłaszcza kiedy trzeba uporać się z trudnymi zabrudzeniami.

Boraks — naturalny i ekologiczny. Kupisz w drogerii i aptece

Boraks nie jest tak często używany jak soda czy ocet, a również należy do środków, dzięki którym z łatwością można poradzić sobie z trudnymi zabrudzeniami, a przy tym daleko mu sklepowej chemii, w której nie do końca wiemy, co się znajduje. Oczywiście fakt, że jest to środek naturalnego pochodzenia, nie znaczy, że można stosować go bez większej rozwagi — zawsze należy zakładać rękawiczki i zachować ostrożność, ponieważ może wywołać podrażnienia.

Zobacz także:

Boraks jest łatwo dostępny — można nabyć go w drogerii, aptece, sklepie chemicznym, a nawet w supermarketach. Średnia cena produktu wynosi ok. 6-9 zł za kilogram. Oczywiście istnieje możliwość zakupu zarówno małych paczek boraksu, jak i kilkukilogramowych wiader. Jest to jednak dobra inwestycja, ponieważ ten jeden środek zastąpi wiele innych i dużo droższych detergentów. A przy tym jest niezwykle skuteczny.

Sprzątanie boraksem. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Boraks znajduje swoje zastosowanie nie tylko jako składnik środków czystości. Świetnie radzi sobie również jako środek owadobójczy, udrażnia rury oraz sprawia, że biżuteria odzyskuje połysk. Skutecznie usuwa też nieprzyjemne zapachy odchodów zwierzęcych, moczu, zepsutego mleka itp. Zwykle jednak boraks stosowany jest do prania — doskonale wybiela, odplamia i zmiękcza tkaniny, a przy tym nie powoduje uszkodzeń. Co więcej, dobrze wywabia plamy po burakach, winie, oleju, sokach czy herbacie. 

Warto również stosować go do usuwania osadu z wanny czy umywalki. Bez szorowania można uporać się z brudem, z którym nie radzi sobie chemia ze sklepu. Wystarczy przygotować prostą pastę: 1 szklankę boraksu wymieszać z 1/4 szklanki wody. Tak otrzymany środek należy rozsmarować na powierzchni pokrytej osadem i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie wystarczy spłukać całość gorącą wodą.

Domowa mieszanka z boraksu i octu. Brudne fugi to przeszłość

Boraks można również połączyć z octem, tworząc domową mieszankę na najsilniejsze zabrudzenia. Mowa m.in. o zszarzałych fugach w łazience, które bardzo trudno doczyścić tak, by choć odrobinę przypominały siebie za nowości. A wystarczy przygotować prosty specyfik, by raz na zawsze uporać się z zabrudzonymi fugami. 

Najpierw należy przygotować roztwór octu i wody w proporcji 1:1 lub 1:2, w zależności od stopnia zabrudzenia. Następnie do mieszaniny wystarczy dodać 2 łyżki boraksu na każde 250 ml roztworu. Przygotowany specyfik nanieś na fugi i odczekaj 15-20 minut. Po tym czasie użyj szczoteczki lub gąbki, by przetrzeć fugi, i spłucz powierzchnię ciepłą wodą. Po wszystkim pozostaw całość do wyschnięcia.