Z roku na rok coraz mniej Polaków chrzci swoje dzieci. Zauważalne jest również, że coraz mniej osób utożsamia się z instytucją Kościoła. Fakt, że znany celebryta również odrzuca tę tradycję, raczej mało kogo zdziwi. Jednak argumenty Daniela Majewskiego są, jak na obecne czasy, nietypowe. Celebryta opowiedział o swojej wewnętrznej przemianie i wskazał, jak zmieniło się jego zapatrywanie na kwestie wiary. Czy katolicy się z nim zgodzą? Jego argumenty wydają się być silnie osadzone w tradycji chrześcijańskiej.
Według celebryty chrzest dziecka jest niepotrzebny
Daniel Majewski i Marita Sürma-Majewska to jedno z najpopularniejszych małżeństw w świecie polskich social mediów. Znani są głównie z promowania zdrowego stylu życia i fitnessu. Zachęcają nie tylko do przemian fizycznych, ale i psychicznych. Przez lata działalności zdarzyło się im też wywołać niejedną kontrowersję – niedawno znów zaczęło być o nich głośno, a szczególnie o Danielu, który w podcaście Żurnalisty powiedział, co sądzi o chrzcie dzieci.
Zobacz także:
Wspomniany wątek Majewski poruszył w trakcie opowiadania o jednym ze swoich ostatnich życiowych przełomów. Influencer wyznał, że sięgnął dna m.in. z powodu używek. Siłę do życia zyskał dzięki temu, że swoją uwagę skierował na Boga. Modlitwy Majewskiego zostały wysłuchane, a on sam uważa, że od tamtej pory nie ma potrzeby sięgania po alkohol, używki i pornografię, do której „czuje obrzydzenie”.
Pod koniec wywiadu tematem rozmowy było ojcostwo. Majewski nawiązał, jak zapatruje się m.in. na kwestię chrztu niemowląt, ponieważ już wkrótce sam będzie ojcem.
Wiesz, kiedy Jezus się ochrzcił? Jak miał 30 lat, nie jak był malutki. Chrzest to jest oczyszczenie z grzechu. Ja teraz się szykuję do chrztu. Chcę zamknąć pewien etap przed 28 grudnia. Z jakiego grzechu ma być dziecko oczyszczone? Kiedy przyjmuje się pana Chrystusa jako swojego zbawiciela, to w tym momencie powinno przyjmować się chrzest. Ja wiem, że w kościele katolickim to jest normalne, że się przyjmuje chrzest za dzieciaka, natomiast biblijny chrzest nie jest tym, czym w kościele katolickim – powiedział Daniel Majewski w rozmowie z Żurnalistą.
Nie ochrzci dziecka, za to sam przyjmie sakrament
Z wypowiedzi Majewskiego wywnioskować można, że radykalnie zmienił stosunek do kwestii wiary. Pochwalił się również, że do rozwoju duchowego zachęcił także swoją żonę, Deynn. Oboje zaczęli studiować Biblię z pomocą duchownego.
Chcę się ochrzcić przed 28 grudnia, ale mam teraz praktyki. Przychodzi do nas pastor i przerabiamy sobie pismo święte. Rozmawiamy. To nie jest tak, że możesz sobie przyjść i powiedzieć: "Chcę chrzest". Znaczy jak zapłacisz komuś, to może ci tak zrobi. Natomiast jak naprawdę idziesz w to, w co wierzysz i chcesz to zrobić w odpowiedni sposób, to ktoś, kto naprawdę wierzy również nie może obmyć ci głowy i powiedzieć, że jesteś oczyszczony z grzechu - powiedział Żurnaliście Majewski.
Niewykluczone, że Daniel Majewski, dołączył do jednej ze społeczności Ewangelicznych Chrześcijan, nazywanych również protestantami. To właśnie ta grupa wyznaniowa podkreśla istotną rolę chrztu, który powinien być świadomym aktem woli. Protestanci, w odróżnieniu od katolików, nie chrzczą niemowląt – od tej reguły są jednak nieliczne wyjątki. Twierdzą również, że chrzest przez całkowite zanurzenie powinna przyjąć każda osoba wierząca w Jezusa Chrystusa i pragnąca podążać za jego naukami.
Coraz mniej Polaków utożsamia się z Kościołem
Na lekcje religii chodzi coraz mniej uczniów. Coraz mniej par decyduje się również na ślub kościelny oraz na chrzest dziecka zgodnie z tradycją katolicką. Zmalała także liczba wiernych uczestniczących w mszy świętej – tak wynika z ustaleń Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Niedawno odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono dane z Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia” Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2023. W zeszłym roku w mszach świętych uczestniczyło 29% wiernych, a 14% przystępowało do komunii świętej.
Według autorów badania najaktywniejsze są diecezje:
- Tarnowska (60,5%);
- Rzeszowska (53,2%);
- Przemyska (49,1%).
W niedzielnej mszy świętej najmniej osób uczestniczy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (17,2%) i w diecezji sosnowieckiej (17,9%). W 2023 roku sakramentu chrztu udzielono natomiast 267 150 osobom, co jest liczbą o 35 tys. mniejszą niż w 2022 roku.