„Drzewko pieniędzy” to nie tylko piękna zielona ozdoba do wnętrz. Jest ono niezwykle łatwe w uprawie i sprawdzi się nawet dla osób, które nie mają ręki do roślin. Świetnie znosi półcień i temperaturę pokojową — niezależnie od pory roku. Podlewa się je rzadko, a jego pień rośnie szybko — nawet 20-30 cm rocznie i w warunkach domowych może osiągać wysokość do 2 metrów.

Drzewko pieniędzy - roślina idealna dla początkujących

Pachira wodna to roślina, znana również jako drzewko pieniędzy, drzewko szczęścia czy drzewo butelkowe. Pochodzi z Ameryki Środkowej, a w naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet 20 metrów.  W wielu kulturach, zwłaszcza w Azji, istnieje przekonanie, że przyciąga ona szczęście i dobrobyt, w tym finansowy. Uważa się, że przynosi szczęście i bogactwo, dlatego jest często uprawiana jako roślina domowa.

Zobacz także:

Ma dłoniasto-złożone liście dużych rozmiarów, które są błyszczące i tworzą gęstą, parasolowatą koronę. Pień pachiry jest charakterystycznie spleciony, tworząc efekt przypominający warkocz. Pocieszającą wiadomością może być fakt, że drzewko pieniędzy jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie domowej. Nie wymaga specjalnych warunków i jest popularna wśród początkujących ogrodników.

Fot: TatjanaMeininger/AdobeStock

Egzotyczna roślina do domowej uprawy w doniczce

Pachiry sprawdzą się w domowej uprawie doniczkowej. Można czasowo wystawiać do ogrodu, jednak należy zachować ostrożność, ponieważ nie są one przystosowane do pełnego nasłonecznienia i silnych wiatrów. Nie jest to drzewko, które można uprawiać w polskim ogrodzie.

Mimo łatwej uprawy tej rośliny najwięcej zachodu możecie mieć przy jej sadzeniu. Jeśli jednak spełnicie kilka warunków, możecie mieć pewność, że będzie rosła zdrowo i bujnie. Trzeba dopilnować, by doniczka miała otwory drenażowe, aby woda mogła odpływać. Ponadto drzewko pieniędzy należy sadzić w dobrze dobranej ziemi. Mieszanką idealną będzie ziemia kompostowa (30%) i podłoże do sukulentów (70%) lub mieszanka własnoręcznie przygotowana z ziemi kompostowej, piasku, żwiru, perlitu i torfu. Potem wystarczy delikatnie wyjąć roślinę z poprzedniej doniczki i posadź ją do około 2 cm od brzegu. Po posadzeniu należy ją delikatnie podlać, aby podłoże dobrze się osadziło.

Pachira jako roślina doniczkowa. Jak uprawiać?

Pachira potrzebuje dostępu do światła, jednak należy unikać jej bezpośredniego nasłoneczniania, które może spowodować poparzenia liści. Dobrze odnajdzie się przy oknie wychodzącym na wschód lub zachód, przy rozproszonym świetle. Toleruje ona również półcień. Roślina ta najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, czyli około 18-25 stopni Celsjusza. W zimie temperatura może być nieco niższa, ale nie poniżej 12 stopni Celsjusza.

Uprawiając drzewko pieniędzy w domu, nie musicie go często podlewać. Należy to robić dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi w doniczce jest sucha. Zaleca się, by wiosną i latem podlewać je obficie co 3-4 dni. Zimą z kolei wystarczy podlewanie raz na 2 tygodnie. Pachira potrzebuje też przycinania, aby utrzymać swój kształt i kontrolować rozmiar. Najlepiej wykonywać je wiosną.

Pachira lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto ją często zraszać. Możecie również użyć nawilżacza powietrza lub położyć obok niej podstawkę ze żwirem i wodą. Roślina ta nie wymaga intensywnego nawożenia. Dodawajcie do niej nawóz do roślin zielonych, od marca do października. Zimą nawożenie należy ograniczyć.

Drzewko, które ozdobi dom i oczyści powietrze

Ta widowiskowa egzotyczna roślina urośnie wysoko i bujnie, niemal w każdych warunkach. Na wiele dni możecie zapomnieć o dbaniu o nią, by tylko raz na jakiś czas zająć się działaniami, poprawiającymi jej kondycję. Należy do nich obracanie pachiry raz na 1-2 miesiące, aby zapewnić jej równomierny wzrost. W codziennej uprawie warto dbać o to, by drzewko pieniędzy nie było wystawiane na przeciągi.

Tych kilka zasad sprawi, że w waszym mieszkaniu pojawi się niewymagające zielony przyjaciel, który przy minimalnej pracy odwdzięczy się pięknym wzrostem. Co więcej, pachira nie jest trująca, więc możecie ją bezpiecznie trzymać w domu, nie martwiąc się o bezpieczeństwo dzieci czy zwierząt. Podobnie jak inne rośliny doniczkowe, absorbuje szkodliwe substancje z powietrza, oczyszczając je. To doskonały wybór do pomieszczeń, nawet jeśli nie macie ręki do roślin czy kwiatów.