Skalnica to niezwykle dekoracyjna roślina, a jej uprawa nie wymaga wiele wysiłku. Odnajdzie się zarówno w ogrodzie, jak i w donicy, gdzie stworzy barwne, rozłożyste „poduchy”. Można ją sadzić praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Co jeszcze należy o niej wiedzieć i jak ją pielęgnować?
Skalnica Arendsa w ogrodzie. Którą odmianę wybrać?
Skalnica Arendsa, ze względu na niskie wymagania i prostotę uprawy, cieszy się sporą popularnością. Jej drobne kwiaty dodadzą uroku każdemu ogrodowi, a ich kolory będą różniły się w zależności od odmiany. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów tej rośliny. Czym charakteryzują się najpopularniejsze z nich?
Zobacz także:
- Purple Carpet - ma srebrno-zielone liście, a jej kwiaty wybarwiają się na różowo. Osiąga wysokość do 10 cm i nadaje się również do uprawy doniczkowej.
- Pixi Pan Red - jej kwiaty mają intensywnie czerwony kolor, a roślina dorasta do około 10 cm wysokości.
- Alpino Early Pink Heart - zaczyna kwitnąć wcześniej niż pozostałe odmiany. Kwiaty ujrzymy już w na początku maja - przybiorą ciemnoróżowy kolor, który z czasem nieco zblednie. Osiąga około 20 cm wysokości.
- Rockies Red - kwitnie wyjątkowo obficie, a jej kwiaty przybierają czerwony kolor.
fot. RegnumInvictum/Adobe Stock
Jak uprawiać skalnicę? To roślina o niskich wymaganiach
Skalnica będzie doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Ta roślina nie wymaga wiele, a jej uprawa nie należy do skomplikowanych. Najlepiej sprawdzi się dla niej stanowisko półcieniste, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić ją pod krzewami czy drzewami. Poradzi sobie jednak także w miejscu nasłonecznionym, ale należy przy tym pamiętać, aby zapewnić jej odpowiedni poziom wilgoci. Skalnica słabo toleruje suche podłoże. Warto przygotować dla niej jej próchnicze i przepuszczalne podłoże, ale odnajdzie się również na stanowisku kamienistym i piaszczystym. Roślinę można sadzić od kwietnia do września.
Pielęgnacja skalnicy, czyli minimum wysiłku i maksimum efektu
Uprawa skalnicy nie wymaga przeprowadzania wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest regularne odchwaszczanie, a także systematyczne podlewanie w czasie suszy. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu kwitnienie będzie trwało dłużej. Dobrym pomysłem jest użycie żyznej ziemi podczas sadzenia. Dzięki temu nawożenie rośliny będzie można rozpocząć dopiero po 3-4 latach, kiedy skalnica zacznie słabiej kwitnąć. Należy przy tym zachować ostrożność. Zbyt duża dawka nawozu mineralnego może doprowadzić do zasolenia gleby, które nie wpłynie pozytywnie na kondycję skalnicy. Mimo że roślina należy do dosyć mrozoodpornych, w okresie zimowym warto osłonić ją przed zimnym, suchym wiatrem. W tym celu sprawdzi się na przykład stroisz lub agrowłóknina.