W związku z europejskimi dyrektywami dotyczącymi między innymi work-life balance polski ustawodawca zdecydował się na wdrożenie zmian w Kodeksie pracy. Nowe regulacje otworzyły przed nami drzwi do skorzystania w sumie z 35 dni urlopu w ciągu roku. Co ważne, niewykorzystane dodatkowe dni wolne nie przechodzą na przyszły rok, zatem aby skorzystać z nich jeszcze w 2024, trzeba się pospieszyć. Sprawdź, w jakich sytuacjach można udać się na dodatkowy urlop.

Z ilu dni urlopu możemy skorzystać w ciągu roku?

Wymiar urlopu, z którego możemy skorzystać, zależy od naszego stażu pracy. Zatem w zależności od tego, ile lat przepracowaliśmy, możemy co do zasady liczyć na:

Zobacz także:

  • 20 dni, jeśli nasz staż pracy wynosi mniej niż 10 lat;
  • 26 dni, jeśli nasz staż pracy wynosi minimum 10 lat. 

Co ważne, do okresu zatrudnienia wlicza się również czas trwania nauki potwierdzony świadectwem ukończenia szkoły. W zależności od tego, jaki stopień wykształcenia uzyskaliśmy, okres stażu pracy wzrasta o:

  • 3 lata, jeśli ukończyliśmy zasadniczą szkołę zawodową;
  • 5 lat, jeśli ukończyliśmy średnią szkołę zawodową;
  • 4 lata, jeśli ukończyliśmy średnią szkołę ogólnokształcącą;
  • 6 lat, jeśli ukończyliśmy szkołę policealną;
  • 8 lat, jeśli ukończyliśmy uczelnię wyższą.

35 dni urlopu. W jakich sytuacjach nam przysługuje?

Obecnie w związku z nowymi przepisami w Kodeksie pracy, mamy możliwość skorzystania łącznie z 35 dni urlopu. Z czego to wynika? Otóż w wyniku nowelizacji możemy wykorzystać nie tylko podstawowe dni urlopowe, lecz także dodatkowe dni. O jakich rozwiązaniach mowa? Aktualnie Kodeks pracy daje nam opcję skorzystania z:

  • 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego;
  • 5 dni urlopu opiekuńczego, przysługującego nie tylko rodzicom;
  • 2 dni lub 16 godzin urlopu z powodu siły wyższej;
  • 2 dni lub 16 godzin urlopu z powodu potrzeby opieki nad dzieckiem.

Kiedy przysługuje urlop opiekuńczy?

Urlop opiekuńczy przysługuje w sytuacji, w której musimy zapewnić opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która potrzebuje go z powodu poważnych względów medycznych. Z takiego rodzaju urlopu skorzystać mogą nie tylko rodzice, lecz każdy, który ma taką potrzebę. Jest on bowiem przyznawany na członka rodziny, zatem może być to syn, córka, matka, ojciec lub małżonek. Za czas przebywania na urlopie opiekuńczym nie przysługuje nam wynagrodzenie. Co ważne, pracodawca ma obowiązek wyrazić na niego zgodę i nie ma prawa oczekiwać przedstawienia dokumentacji medycznej potwierdzającej powody skorzystania z urlopu opiekuńczego. Taki rodzaj dni wolnych możemy wykorzystać jednorazowo bądź w częściach.

2 dodatkowe dni urlopu. W jakich sytuacjach możemy skorzystać?

Z dodatkowych 2 dni lub 16 godzin urlopu możemy skorzystać w przypadku potrzeby opieki nad dzieckiem. Takie zwolnienie przysługuje nam, jeśli wychowujemy dziecko, które nie ukończyło jeszcze 14 roku życia. W takiej sytuacji dostajemy za ten okres pełne wynagrodzenie. Z tego urlopu skorzystać mogą nie tylko rodzice, lecz także osoby, które wychowują dziecko. Co ważne, pracownik, który jest rodzicem, ale nie wychowuje dziecka, nie ma prawa do tych dni urlopowych. Można z nich skorzystać jednorazowo lub w częściach. Nie ma zatem przeszkód, aby wziąć na przykład godzinę zwolnienia, a reszty użyć w partiach. Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia takiego urlopu, jednak nie powinien tego robić, jeśli nie ma ku temu ważnych powodów. W przypadku niewykorzystania tego rodzaju zwolnienia od pracy pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent.

2 dni lub 16 godzin urlopu przysługuje pracownikowi również w przypadku wystąpienia tak zwanej siły wyższej. Jeśli z niego skorzystamy, uzyskujemy w tej sytuacji połowę wynagrodzenia na okres zwolnienia od pracy. Czym jest siła wyższa? Chodzi o pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, w których natychmiastowa obecność pracownika jest niezbędna. Za przykład takiej sytuacji można uznać sytuację, w której musimy pilnie zawieźć członka rodziny do szpitala.