Piwonie należą do najbardziej okazałych kwitnących roślin w naszych ogrodach. Ich ogromne kwiaty zachwycają kolorami, formą i obfitością. Jednak te piękne rośliny często przyciągają też szkodniki — w szczególności mszyce, przędziorki i larwy motyli. Podajemy więc przepis na prosty i skuteczny oprysk, który odstraszy je w mgnieniu oka. Nie potrzebujecie chemicznych środków. Wystarczy jeden składnik z kuchni, z którego zazwyczaj... parzymy zdrowotną herbatkę.
Oprysk na piwonie z rumianku to zaskakujący sposób na mszyce
Rumianek, choć łagodny dla ludzi, okazuje się skutecznym środkiem przeciw mszycom i przędziorkom. Zawiera olejki eteryczne, takie jak chamazulen i bisabolol, które posiadają zaskakujące właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu nasze rośliny są odporne i mają więcej siły na walkę ze szkodnikami. Olejki te działają również odstraszająco na owady — prawdopodobnie przez swój charakterystyczny, gorzki zapach.
Zobacz także:
Aby stworzyć dobrze działający oprysk na piwonie przeciw mszycom i innym owadom, należy wziąć cztery łyżki suszonych kwiatów rumianku lub alternatywnie dwie torebki herbatki rumiankowej bez dodatków. Trzeba zagotować litr wrzątku, a następnie zalać nim rumianek na 20-30 minut aż do stworzenia mocnej herbatki. Gotowy napar przecedzamy przez sitko i wlewamy do spryskiwacza. Opcjonalnie dla poprawy efektu do mieszanki możemy dodać jeszcze jedną łyżeczkę szarego mydła.
Kiedy i jak stosować oprysk na piwonie z rumianku?
Oprysk na piwonie przeciw mszycom, przędziorkom i larwom motyli należy użyć od razu po zrobieniu i ostudzeniu. Najlepiej stosować go wcześnie rano bądź wieczorem, by uniknąć poparzenia liści. Jeśli problemy ze szkodnikami już wystąpiły, trzeba pryskać liście piwonii co 3 dni. Natomiast jeżeli użycie oprysku ma być profilaktyczne, róbmy to raz na tydzień.
Warto wiedzieć, że rumianek zadziała nie tylko na owady, ale także na infekcje grzybicze — jest dobry przeciw mączniakowi i pleśni szarej. Dodatkowo wzmacnia odporność roślin dzięki działaniu antyseptycznemu. To prosty i wyjątkowo ekologiczny sposób na wspomaganie piwonii.
Jak jeszcze dbać o piwonie w ogrodzie?
Odstraszanie szkodników to tylko jedna rzecz, którą możemy zrobić w celu wspomożenia naszych pięknie kwitnących piwonii. Oprócz tego warto wiedzieć, jak nawozić te królewskie kwiaty i jakie stanowisko powinniśmy im zapewnić do optymalnego rozwoju. Piwonie sadzimy tam, gdzie będą miały mnóstwo słońca, a gleba będzie żyzna i lekko kwaśna. Nawozimy regularnie nawozem do roślin kwitnących — w sklepach ogrodniczych znajdziemy środki przeznaczone dla piwonii.
Piwonie warto podlewać umiarkowanie. Jeśli zależy nam na zdrowych roślinach, nie przelewajmy ich. Nie lejmy też wody po liściach, gdyż może to spowodować choroby grzybowe. Ważne jest też to, jak potraktujemy piwonie po przekwitnięciu. Należy wówczas ściąć kwiaty, by roślina nie traciła energii na nasiona. Jesienią zaś nasze piwonie powinniśmy ściąć do samej ziemi i usunąć liście dookoła. Wówczas zyskamy pewność, że za rok nasze rośliny zakwitną równie obficie.