Główny Urząd Statystyczny 6 listopada opublikował badanie „Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w maju 2024 roku”. Ma ono na celu przedstawienie tego, w jaki sposób rozkładają się wynagrodzenia osiągane przez Polaków. Dzięki temu łatwiej można zobrazować obecną sytuację na rynku pracy.
Jedną z miar odzwierciedlających złożoność i zmienność sytuacji na rynku pracy są wynagrodzenia zatrudnionych. Mając na względzie rosnące potrzeby informacyjne w tym zakresie, wprowadziliśmy nowe badanie Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej, które obejmuje pełną zbiorowość zatrudnionych otrzymujących wynagrodzenie - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
Jakie czynniki uwzględnia badanie GUS-u?
Badanie Głównego Urzędu Statystycznego bardzo szczegółowo i szeroko opisuje to, jak wyglądają pensje Polaków. Dane zostały zbadane pod kątem wielu czynników. Jakie elementy uwzględniono w badaniu?
Zobacz także:
Atutem nowego badania jest możliwość prezentowania danych zarówno o przeciętnym wynagrodzeniu i medianie wynagrodzeń z uwzględnieniem płci, wieku zatrudnionych, wielkości podmiotu, sekcji PKD oraz miejsca zamieszkania i miejsca siedziby podmiotu. Dane przedstawione w niniejszym opracowaniu, podobnie jak wszystkie dane o wynagrodzeniach publikowane przez GUS, są prezentowane w ujęciu brutto i przeliczane na pełny etat - opisuje Główny Urząd Statystyczny.
Mediana zarobków Polaków. Dane są jednoznaczne
Mediana określa środkową wartość zarobków w Polsce, co oznacza, że połowa obywateli zarabia więcej, a połowa mniej niż ta wynosi ta kwota. Badanie GUS-u prezentuje między innymi właśnie ten wskaźnik. Okazuje się, że mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w maju 2024 roku wyniosła 6480,52 złote. Z badania GUS-u wynika, że jest ona zróżnicowana między innymi pod względem płci. W przypadku mężczyzn wyniosła ona 6755 złotych. To aż 513 złotych więcej niż u kobiet. Wyniki wskazują też na wpływ wieku na medianę. Najwyższą wartość osiągnęła ona w przedziale wiekowym 35-44 lata i wyniosła 6791,56 złotych.
Mediana a średnie miesieczne wynagrodzenie
Dane wynikające z badania nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że średnia wartość miesięcznego wynagrodzenia brutto w maju 2024 roku wyniosła 8003,79 złotych. Tutaj znów spotykamy się z sytuacją, w której dla mężczyzn wartość ta była wyższa i osiągnęła 8415,70 złotych. W przypadku kobiet było to 7575,48 złotych. Najwyższa średnia wartość miesięcznego wynagrodzenia brutto dotyczyła grupy wiekowej 45-54 lat i opiewała na kwotę 8427,61 złotych. Z danych wyłania się obraz, który wskazuje na to, że mediana wynagrodzeń w stosunku do średniego miesięcznego wynagrodzenia była o 19 procent niższa.
Jakie pensje wśród najwięcej zarabiających?
Wynagrodzenia zostały przez Główny Urząd Statystyczny podzielone na decyle. Okazuje się, że 10 procent osób zarabiających najmniej otrzymało wynagrodzenie co najwyżej w wysokości 4242 złote (decyl pierwszy). Natomiast jeśli chodzi o zarobki tych, którzy otrzymują najwyższe pensje, 10 procent z nich zarobiło nie mniej 12500 złotych. Pomijając decyl pierwszy, w którym zarobki kobiet i mężczyzn wynosiły tyle samo, w ośmiu z dziewięciu przedziałach pojawiły się różnice ze względu na płeć. W decylu 9 ta różnica była najwyższa i osiągnęła wartość 1785,57 złotych.
Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na PKD
Rodzaj prowadzonej działalności również miał wpływ na poziom osiąganych wynagrodzeń. Badanie GUS-u obrazuje, że mediana osiągała najwyższą wartość w sekcji Informacja i komunikacja, gdzie wyniosła 10368 złotych. Jak wynika z przedstawionych danych, także na tej płaszczyźnie pojawiły się duże różnice ze względu na płeć.
W 17 z 19 analizowanych sekcji PKD mediana wynagrodzeń mężczyzn była wyższa od mediany wynagrodzeń kobiet. Wyróżniała się sekcja Działalność finansowa i ubezpieczeniowa, gdzie mediana wynagrodzeń mężczyzn była o 36,9% wyższa niż kobiet. [...] Największa różnica wystąpiła w sekcji Budownictwo, gdzie mediana wynagrodzeń kobiet była wyższa niż mediana wynagrodzeń mężczyzn o 32,5% - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.