Aby uniknąć rozwoju szarej pleśni na różach, warto podejmować działania, które zapobiegną wystąpieniu infekcji. Do dobrych praktyk zalicza się stosowanie domowego nawozu, który wzmacnia kondycję roślin, a także poprawia ich odporność na choroby. Jego przygotowanie jest banalnie proste.

Szara pleśń na różach. Jak ją rozpoznać?

Szara pleśń to jedna z częściej występujących na różach chorób. Jej objawy są dość charakterystyczne, więc łatwo rozpoznać, że zainfekowała rośliny. Najpierw pojawiają się brązowe plamy na liściach. Z czasem rozwija się kolejny objaw, czyli szary, pylący nalot. Jednak nie tylko kondycja liści pozwala rozpoznać chorobę.

Zobacz także:

Jej ślady pojawiają się na wszystkich częściach rośliny, w tym na pędach i kwiatach. Idealne warunki do rozwoju szarej pleśni występują zwłaszcza przy dużej wilgotności, a także w temperaturze między 15 a 25 stopniami Celsjusza. Na chorobę narażone są zarówno róże uprawiane w szklarniach, jak i poza nimi. Szczególnie podatne są młode sadzonki. Szara pleśń stopniowo osłabia kwiaty i może prowadzić do ich obumierania.

Jak zapobiegać szarej pleśni?

Zdecydowanie łatwiej zapobiegać szarej pleśni, niż się jej pozbyć, dlatego warto podejmować działania profilaktyczne, aby nie doszło do infekcji. Bardzo ważne jest sadzenie roślin w odpowiednim zagęszczeniu. Róże nie mogą być posadzone zbyt gęsto, ponieważ w takich warunkach łatwiej rozprzestrzeniają się patogeny.

Ze względu na to, że ciepło oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi choroby, konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczeń w przypadku szklarniowej uprawy róż. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podlewamy rośliny. Woda powinna być kierowana bezpośrednio na podłoże, nie na liście. Znaczenie ma również przepuszczalność podłoża, dzięki której w ziemi nie zalega wilgoć sprzyjająca rozwojowi szarej pleśni.

Domowy nawóz na zdrowe róże

Do działań profilaktycznych, które warto podejmować, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania róż na szarą pleśń, jest stosowanie wzmacniających rośliny środków. Należy do nich domowy nawóz z drożdży i mleka, którego przygotowanie jest bardzo proste. Kostkę (100 gramów) drożdży należy pokruszyć i rozpuścić w 500 ml mleka. Taki roztwór trzeba rozcieńczyć przed użyciem z 10 litrami wody.

Domowy nawóz nie tylko poprawia ogólną kondycją roślin, wspierając rozwój systemu korzeniowego oraz kwitnienie, lecz także poprawia strukturę gleby. Dzięki niemu róże stają się również bardziej odporne zarówno na choroby, jak i szkodniki. Taki środek warto stosować raz na dwa tygodnie.