Magnolie to jedne z bardziej dekoracyjnych kwiatów w naszych ogrodach. Ich bujne kwiatostany to zawsze znak, że wreszcie przyszła prawdziwa, upragniona wiosna. Niektórzy ogrodnicy uzyskują ogromne kwiaty magnolii, które potrafią wprawić w osłupienie wszystkich sąsiadów. Warto wiedzieć, co zrobić tuż po kwitnieniu, żeby w przyszłym roku zakwitły równie okazale.
Przycinanie magnolii wymaga przestrzegania kilku zasad.
Na początek warto pamiętać o tym, że przycinanie magnolii powinno być bardzo ostrożne. Nie są to krzewy, które bez szkody zniosą każde cięcie. Tuż po kwitnieniu powinniśmy więc delikatnie usunąć zwiędnięte kwiaty. Zapobiega to tworzeniu się nasion, które znacznie osłabiają roślinę. Następnie warto dokładnie przyjrzeć się krzewowi i usunąć z niego martwe lub chore pędy. W dalszej perspektywie znacznie poprawi to stan rośliny.
Zobacz także:
Ważne jest także wycięcie krzyżujących się lub wrastających do wnętrza korony gałęzi. Dzięki temu drzewo będzie doświetlone od środka, a przejrzysta struktura korony zostanie zachowana. Wszystkie zabiegi wykonujemy skośnym cięciem tuż nad zdrowym pąkiem lub odnogą.
Zachowaj ostrożność przy przycinaniu magnolii
Magnolie to dość delikatne krzewy. Nie lubią zbyt częstego przycinania, warto to więc robić z umiarem i tylko raz w roku. Okazuje się, że są to rośliny wolno rosnące, więc nieopatrznie przycięty krzew może odrastać do wcześniejszej formy nawet kilka lat. Do wykonywania cięcia zawsze używajmy ostrych narzędzi, takich jak sekator lub piła ogrodnicza.
Ważne jest także to, co zrobimy po przycięciu magnolii. Warto zapobiegać infekcjom w miejscu cięcia. W sklepie ogrodniczym kupimy specjalne maści do smarowania po zabiegach tego typu. Poza tym tuż po podcięciu należy obficie podlać magnolię i zasilić ją odpowiednim nawozem.
Co jeszcze możemy zrobić, by magnolie pięknie kwitły?
Aby nasze magnolie były piękne i przez całą wiosnę zachwycały obfitością kwiatów, warto znać kilka zasad. Już na etapie sadzenia należy zapewnić im odpowiednie stanowisko w słońcu na lekko kwaśnej, próchniczej glebie. Pod sadzonkę warto dodać kompost lub przekompostowaną wodę sosnową. Zadbajmy o to, żeby zapewnić magnolii umiarkowaną wilgotność — pod żadnym pozorem nie dopuśćmy do przemoczenia korzeni, ale podlewajmy regularnie.
Nie można także zapominać o odpowiednim nawożeniu magnolii. Pod ty względem są to rośliny dość wymagające. Wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, zastosujmy więc wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Jesienią natomiast dodajmy do ziemi dookoła kompost lub obornik. Pamiętajmy, że magnolie to rośliny pochodzące z cieplejszego klimatu niż nasz. Przed nastaniem zimy należy więc zabezpieczyć je przed mrozem. Dobrym rozwiązaniem będzie otulenie nasady pnia kopczykiem z gałęzi lub agrowłókniną — zwłaszcza w przypadku młodych okazów.