Żeruje na drzewach i krzewach, a konsekwencje bliskiego spotkania z nią mogą być groźne. Kuprówka rudnica, bo o niej mowa, to owad, przed którym ostrzega Nadleśnictwo Lubliniec. Gdzie została zaobserwowana i co może się stać, jeśli za bardzo się do niej zbliżymy? Dowiedz się więcej.

Kuprówka rudnica wyszła na żer. Nadleśnictwo ostrzega

We wpisie opublikowanym na portalu Facebook Nadleśnictwo Lubliniec zamieściło ostrzeżenie dotyczące żerowania na drzewach gąsienic kuprówki rudnicy. Gdzie można spotkać te owady?

Zobacz także:

Gąsienice kuprówki rudnicy żerują na liściach drzew i krzewów liściastych, najczęściej na dębach i na drzewach owocowych. Częściej wybierają miejsca nasłonecznione, aleje drzew, pojedyncze drzewa przy drogach, w ogrodach lub drzewa na skraju drzewostanu, zatem w środku lasu raczej nie ma zagrożenia ich gradacją - poinformowało Nadleśnictwo Lubliniec we wpisie na swoim facebookowym profilu.

Dlaczego nie wolno zbliżać się do kuprówki rudnicy?

Nadleśnictwo Lubliniec w swoim wpisie ostrzega przed skutkami bliskiego kontaktu z kuprówką rudnicą i zaleca, aby najlepiej w ogóle nie zbliżać się do drzew, na których żeruje owad. Dlaczego taka sytuacja może być niebezpieczna?

Dla człowieka niebezpieczne są włoski pokrywające ciało gąsienicy i odwłok owadów dorosłych. Mają one silne działanie alergiczne powodujące obrzęki i podrażnienia skóry wrażliwych osób (objawy podobne do wysypki, swędzenie w miejscu kontaktu włosków z ciałem człowieka). Lepiej więc nie dotykać tych owadów. Wiosną, w słoneczne i ciepłe dni lepiej nie przebywać pod drzewami zaatakowanymi przez tego owada - czytamy we wpisie Nadleśnictwa Lubliniec opublikowanym na portalu Facebook.

Jakie mogą być konsekwencje spotkania z kuprówką rudnicą?

Okazuje się, że bliski kontakt z kuprówką rudnicą może nieść za sobą poważne konsekwencje i skutkować groźnymi wysypkami, reakcjami alergicznymi, problemami żołądkowymi oraz podrażnieniami spojówek. To samo dotyczy zwierząt. Wszystko za sprawą włosków na stronie grzbietowej gąsienic. Mają one charakter jadowy. Włoski mogą również spadać z owadów, krążyć w powietrzu, zachowując przy tym toksyczność przez nawet trzy lata.

Jeśli narazimy się na kontakt z kuprówką rudnicą i pojawią się niepokojące objawy, należy przede wszystkim zachować spokój, delikatnie oczyścić dotknięte miejsce i unikać drapania ewentualnych zmian skórnych. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których pojawiły się bąble, obrzęk lub trudności z oddychaniem.