Cięcie lawendy to ważny zabieg, który przynosi roślinie wiele korzyści. Nie tylko pobudza ją do kwitnienia, lecz także poprawia zagęszczenie oraz rozkrzewianie się lawendy. Aby przeprowadzić cięcie we właściwy sposób, warto pamiętać o metodzie „trójkowej”. Sprawdź, na czym polega ten trik, a także dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę podczas letniego przycinania lawendy.

Letnie cięcie lawendy. Kiedy najlepiej to zrobić?

Letnie cięcie lawendy to bardzo ważny zabieg, dzięki któremu roślina zostaje pobudzona do ponownego kwitnienia. Przycinanie rośliny sprawia również, że rośnie gęściej. Cięcie w okresie letnim przeprowadzamy od lipca do końca sierpnia. Lepiej nie spóźnić się z tym zabiegiem, ponieważ rośliny, które zostaną przycięte zbyt późno, mogą gorzej znieść zimę. 

Zobacz także:

Warto również dostosować moment letniego cięcia lawendy do wieku rośliny. W przypadku młodych krzewinek powinien być to czas, w którym rozpoczęło się przekwitanie. Inaczej będzie w przypadku starszych okazów. Rośliny, które mają już kilka lat i są mocno rozkrzewione, warto przycinać dopiero wtedy, gdy całkowicie przekwitną.

Jak przycinać lawendę latem?

Aby nie zaszkodzić lawendzie podczas przycinania, warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek. Przede wszystkim pędy skracamy mniej więcej o jedną trzecią długości. Łatwo to zapamiętać, mając w głowie metodę „trójkową”. Długość pędów dzielimy na trzy części, dzięki czemu łatwo jest nam ocenić, jak mocno powinniśmy przyciąć roślinę. 

Co ważne, cięcie przeprowadzamy nad drugą parą młodych liści. Należy również pamiętać o tym, aby skracać wyłącznie ulistnione pędy. Jeśli przytniemy te zdrewniałe zbyt krótko, lawenda nie wypuści nowych pędów. Dlatego w takiej sytuacji zawsze wykonujemy cięcie powyżej zdrewnienia.

Pamiętaj o tych wskazówkach, aby lawenda nie ucierpiała

Nie tylko sam sposób, w jaki przeprowadzamy cięcie lawendy, jest ważny. Warto także zwrócić uwagę na kilka pobocznych wskazówek, które również mają znaczenie. Przede wszystkim lawenda na pewno skorzysta na przeprowadzeniu cięcia w suchy i pochmurny dzień. Ostre słońce, z którym możemy mieć do czynienia podczas letniego cięcia, może zaszkodzić roślinie. 

Nie należy również bagatelizować stanu narzędzi, jakich używamy do cięcia lawendy. Muszą być one czyste i dobrze naostrzone, aby nie doszło do zainfekowania lub zmiażdżenia pędów. Zaleca się również formowanie lawendy podczas cięcia w kształt kuli. Dzięki temu polepszy się cyrkulacja powietrza między pędami.