W związku ze wzmożoną turystyką w niektórych regionach, coraz więcej miast i państw wprowadza tzw. podatek turystyczny. To opłata, która dotyczy wszystkich osób wybierających się na wycieczkę do konkretnego miejsca. Opłaca się ją zazwyczaj przy zameldowaniu lub wymeldowaniu z miejsca noclegowego. Okazuje się, że w ślady krajów takich jak Chorwacja i Grecja, poszło kolejne turystyczne państwo.
Podatek turystyczny — co to właściwie jest?
Podatek turystyczny to rodzaj daniny publicznej. Opłata ta pobierana jest w miejscowościach turystycznych od osób tam nocujących. Pojawiła się ona już w większości kierunków turystycznych w Europie i na świecie. Do Polski dotychczas nie zawitała, jednak polscy turyści za granicą muszą już płacić w coraz większej liczbie miejsc.
Zobacz także:
Opłata turystyczna została stworzona głównie w celu utrzymania i rozwoju infrastruktury turystycznej. To podatek, który przeznaczany jest na niezbędne prace, takie jak zapewnienie czystości czy rekonstrukcja obiektów historycznych i kulturalnych.
Tutaj turyści muszą dopłacić za nocleg
Wysokość podatku turystycznego różni się oczywiście, w zależności od miejsca, do którego się wybieramy, ale również od sezonu. Płaci się go różnie, zależnie od zasad i regulaminu hoteli — przy zameldowaniu lub przy wymeldowaniu.
Obecnie lista krajów, w których taka opłata obowiązuje, nie jest krótka. Zaliczają się do niej m.in. takie turystyczne państwa, jak Grecja, Chorwacja, Włochy, Hiszpania czy Malta. Na szczęście opłaty te nie są zbyt wysokie — w większości miejsc kwota ta waha się od 1 do 5 euro za osobę. Co więcej, zazwyczaj dzieci nie są objęte taką opłatą.
Turyści będą musieli przygotować się na dodatkową opłatę w Meksyku
Do grona miejsc objętych taką opłatą dołączył Meksyk. Jak podaje „Interia”, dotychczas podatek turystyczny obejmował tam jedynie pasażerów samolotów. Teraz jednak — od 1 lipca 2025 roku — obejmuje również pasażerów statków rejsowych.
Opłata ta została wdrożona przez meksykański rząd. Początkowo planowano, by wynosiła ona 42 dolary (około 151 zł). W końcu zdecydowano jednak, żeby wynosiła 5 dolarów (około 18 zł). W przyszłych latach planowane jest jednak zwiększenie tej stawki. Od sierpnia 2026 roku ma ona wynieść już 10 dolarów, od czerwca 2027 roku — 15 dolarów, a później nawet 21 dolarów.
Jak informuje „Wall Street Journal”, prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum uznała rzekomo, że podatek turystyczny w takiej postaci jest potrzebny, by wspomóc łatanie dziury budżetowej.
Podatek turystyczny w Meksyku. Jak go opłacić?
Turyści wybierający się do Meksyku zobowiązani są do zapłaty podatku turystycznego, znanego jako VISITAX. Opłatę tę można uiścić online na oficjalnej stronie VISITAX. Ale są też inne opcje. Można to zrobić w trakcie pobytu na miejscu lub przed wylotem z Meksyku.