Jeśli zmagasz się z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie, warto posadzić w nim roślinę, której zapach zadziała na nich odstraszająco. Wilczomlecz, bo o nim mowa, należy do roślin, które doskonale sprawdzą się w roli naturalnej bariery ochronnej przed nornicami i kretami, a do tego jest prosty w uprawie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wilczomlecze są trujące, dlatego lepiej unikać sadzenia ich w miejscach, do których mają łatwy dostęp dzieci lub zwierzęta.

Odmiany wilczomlecza. Czym się wyróżniają?

Wilczomlecz występuje w wielu odmianach, a każda z nich ma nieco inne wymagania, różni się wyglądem oraz osiąganą wielkością. Do ciekawych rodzajów tej rośliny należą między innymi:

Zobacz także:

  • wilczomlecz groszkowy - ta odmiana sprawdzi się w miejscu zacienionym, a do odstraszanych przez jej zapach szkodników należą nie tylko nornice i krety, lecz także turkuć podjadek;
  • wilczomlecz ogrodowy - na tę odmianę warto szczególnie uważać, ponieważ należy do najbardziej trujących; łodygi tego rodzaju wilczomlecza charakteryzują się gęstym ulistnieniem;
  • wilczomlecz nadobny - znamy go również pod nazwą gwiazda betlejemska; ta odmiana nie jest odporna na mrozy, ale za to z powodzeniem można uprawiać ją w donicy;
  • wilczomlecz złocisty - liście tej odmiany przybierają jesienią czerwone barwy; rośnie gęsto i bujnie, a dorasta do około 50 cm wysokości.

fot. Monika/Adobe Stock

Jak uprawiać wilczomlecz? Najważniejsze zasady

Wilczomlecz należy do roślin prostych w uprawie i dość dobrze przystosowuje się do otaczających go warunków, warto jednak zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu. Będzie dobrze się rozwijał na podłożu przepuszczalnym, ale gleba sucha i piaszczysta również się sprawdzi. Wybrane dla niego stanowisko powinno być raczej jasne i słoneczne, chociaż lekki półcień także nie przysporzy wilczomleczowi problemów. Kłopoty mogą się pojawić, dopiero kiedy gleba pod wilczomleczem będzie gliniasta. Co ważne, wilczomlecz dość szybko się rozprzestrzenia, dlatego podczas sadzenia rośliny warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między sadzonkami.

Pielęgnacja wilczomlecza. O czym warto pamiętać?

Przystępując do pielęgnacji wilczomlecza, należy zacząć przede wszystkim od zadbania o własne bezpieczeństwo. Ze względu na to, że jest to roślina trująca, warto chronić dłonie, zakładając rękawice ochronne. Jeśli chodzi o podlewanie - te odmiany, które są uprawiane w gruncie, nie potrzebują nawadniania. Z kolei wilczomlecze doniczkowe należy podlewać dopiero wtedy, kiedy podłoże nieco przeschnie. Mowa tutaj o okresie wegetacyjnym - zimą najlepiej ograniczyć nawadnianie do niezbędnego minimum. Wilczomlecz nie musi być nawożony, a przycinanie znosi bardzo dobrze.