Niektóre ogrody mogą przyciągać węże jak magnes. Wystarczy, że gady zastaną w nich sprzyjające warunki, a staną się stałymi bywalcami. Aby uchronić się przed wizytą nieproszonych gości, warto posadzić w ogrodzie roślinę, która swoim intensywnym zapachem działa drażniąco na pełzające gady. 

Takie miejsca to magnes na węże. Co je przyciąga?

Węże mogą pojawić się w ogrodzie, jeśli będą ku temu sprzyjające warunki. Jeżeli otoczenie domu jest nieuporządkowane, zaniedbane, pełne gęstej roślinności i wysokiej trawy, powstaje idealne środowisko dla pełzających gadów. Poszukiwane przez nie schronienie odnajdą w składowiskach drewna, między stosami kamieni czy w gęstych krzewach i zaroślach.

Zobacz także:

Atrakcyjne mogą być dla nich także okolice wilgotnych obszarów, na przykład oczek wodnych. Część węży może też kierować się do miejsc, w których łatwo będzie im się wygrzewać. Chodzi tutaj o nasłonecznione kamienne murki czy betonowe ścieżki. Węże są także przyciągane przez woń wydzielaną przez gryzonie, którymi się żywią.

Posadź w ogrodzie, a węże będą trzymały się z daleka

Aby odstraszyć węże od ogrodu, warto zastosować naturalne bariery, które swoim zapachem zniechęcają te gady do zaglądania w okolice domu. Należy do nich na przykład bylica piołun — wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Osiąga wysokość do około metra i kwitnie między czerwcem a wrześniem. Wtedy pojawiają się małe, jasnożółte kwiaty.

Bylica piołun charakteryzuje się wszechstronnymi właściwościami leczniczymi. Należy jednak podchodzić do niej ostrożnie, ponieważ stosowana zbyt długo i w zbyt dużych dawkach może być trująca. Co więcej, wyciąg z tej rośliny można również wykorzystać jako naturalny środek zwalczający mszyce, mrówki czy przędziorki. 

fot. Khairil/Adobe Stock

Bylica piołun w ogrodzie. Jak ją uprawiać?

Bylica piołun nie jest trudna w uprawie, dlatego nie sprawi problemów nawet początkującym. Najlepszym czasem na sadzenie rośliny jest wiosna, po ostatnich przymrozkach, lub wczesna jesień. Najlepsze będzie dla niej stanowisko słoneczne. Nie musi być osłonięte od wiatru. Bylica piołun nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Gleba może być lekka, sucha i przepuszczalna. Co ważne, ta roślina jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej specjalnie zabezpieczać w okresie zimowym.

Głównym zadaniem ogrodnika, który opiekuje się bylicą piołun, jest przede wszystkim odchwaszczanie okolic rośliny. Jest ona również sucholubna i dobrze znosi suszę, dlatego nie należy przesadzać z podlewaniem jej.