Kiedy wiosną osy budzą się z hibernacji, zaczyna się prawdziwy sezon na te irytujące owady. Buszują po ogrodach, wlatują na balkony, a nawet do domów. Pozostają aktywne przez całe lato, aż do początku jesieni. W tym czasie watro chronić przed nimi siebie, swoich bliskich i swój dom. Można to robić przy pomocy specjalnych środków czy pułapek, ale równie dobrze sprawdzi się posiadanie roślin, których zapachu osy unikają.

Prosty sposób na osy w ogrodzie czy na balkonie

Osy mogą być groźne dla człowieka, zwłaszcza w przypadku osób uczulonych na ich jad, u których użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. U osób nieuczulonych użądlenie osy zazwyczaj powoduje miejscowe reakcje, takie jak ból, opuchlizna i zaczerwienienie, ale nie stwarza zagrożenia dla życia. Użądlenie w okolicy gardła lub ust może być jednak niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia obrzęku, który może utrudniać oddychanie, nawet u osób nieuczulonych. 

Zobacz także:

Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo i nieprzyjemne objawy użądleń, należy unikać kontaktu z tymi owadami. Na szczęście da się ochronić ogrody i balkony przed ich aktywnością, i to w niezwykle łatwy sposób. Wystarczy postawić na kwiaty, które zadziałają jak odstraszacz na osy.

Pelargonie jako odstraszacz na osy

Do grona roślin z silnymi zapachami, które są nieprzyjemne dla os, należy pelargonia. To popularna roślina ozdobna należąca do rodziny bodziszkowatych. Są to byliny lub półkrzewy, które cieszą się długim i obfitym kwitnieniem, a ich kwiaty występują w różnych kolorach, takich jak czerwony, różowy, biały i fioletowy. Są też łatwe w uprawie. Zapach pelargonii jest ceniony przez człowieka i znienawidzony przez osy. Jest to więc doskonały sposób, by odstraszyć nieproszonych gości.

Fot: OLENA/AdobeStock

Pelargonie wysiewa się z początkiem roku, w styczniu lub lutym. Sadzonki można wsadzać do ziemi wiosną, najlepiej w kwietniu lub w maju. Kwiaty te doskonale sprawdzą się zarówno posadzone na rabatach, jak również w doniczkach, na balkonach czy tarasach.

Jak i kiedy sadzić pelargonie?

Pelargonie mogą pomóc odstraszyć osy i inne owady, ponieważ ich zapach jest nieprzyjemny dla tych insektów. Niektóre odmiany pelargonii zawierają olejki eteryczne, które dla człowieka są przyjemne, ale dla os odstraszające. Posadzenie tych kwiatów w pobliżu domu będzie skutecznym sposobem, na miłe wieczory, bez zagrożenia bolącymi ugryzieniami. Kwiaty te działają odstraszająco również na komary.

Najlepiej sadzić je w drugiej połowie maja, po przejściu „zimnych ogrodników” (15 maja), gdy minie ryzyko przymrozków. Pelargonie dobrze czują się na słonecznych stanowiskach oraz w przepuszczalnej, żyznej ziemi o odczynie obojętnym. W doniczkach powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, aby ich korzenie miały się rozwijać. Najlepiej sprawdzą się dla nich balkony i tarasy od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej.

Zasady poprawnej uprawy pelargonii

Skuteczna uprawa pelargonii pozbawi was problemu przylatujących os i komarów, ale to nie wszystko. Kwiaty te kwitną w piękny sposób, zasypując balkony i ogrody kolorowymi kwiatami, których pozazdrości niejeden sąsiad.

Nie są to kwiaty trudne w uprawie. Aby kwitły gęsto i bez większych problemów, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • Podlewanie powinno być regularne, zwłaszcza latem, gdy pelargonie mają dużo kwiatów. Warto podlewać rośliny wcześnie rano lub wieczorem, by uniknąć przypalenia liści przez słońce.
  • Pelargonie potrzebują regularnego nawożenia, najlepiej raz w tygodniu, aby obficie kwitły.
  • Regularnie usuwajcie uschnięte kwiaty i liście, aby pelargonie mogły skupić swoją energię na kwitnieniu.
  • Pelargonie, zwłaszcza te wysokie i bluszczolistne, mogą być wrażliwe na silny wiatr, dlatego warto wybrać dla nich zaciszne miejsce.
  • Można je zimować w pomieszczeniu o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza, zmniejszając podlewanie i nawożenie.