W polskich ogrodach od lat dominują tuje, a ich popularność wiąże się przede wszystkim z niewymagającą uprawą, szybkim wzrostem oraz pięknym wyglądem. I mimo że te drzewka wciąż są częstym wyborem wśród wielu osób decydujących się ozdobić swoją działkę, to coraz większa część Polaków decyduje się na poszukanie czegoś bardziej nietuzinkowego i oryginalnego niż zielone tuje. Ich oczy kierują się na kilka wyjątkowych propozycji, a wśród nich znajduje się majestatyczny grab Fastigiata. Co go wyróżnia i dlaczego jest dobrym wyborem na odgrodzenie się od sąsiada?

Dlaczego grab Fastigiata to doskonały zamiennik tui?

Grab Fastigiata to elegancko prezentująca się odmiana grabu pospolitego, która w przeciwieństwie do iglastych tui, jest drzewem liściastym. Charakteryzuje się kolumnowym kształtem i osiąga dość pokaźne rozmiary, bo dorasta do około 15 m wysokości. Wiosną i latem liście drzewka wyróżniają się intensywną ciemnozieloną barwą, natomiast jesienią odznaczają się tysiącem odcieni czerwieni, pomarańczu i żółci.

Zobacz także:

Mimo utraty większości z nich w zimie rozłożyste gałęzie wciąż doskonale spełniają swoje funkcje ochronne. Skutecznie odgradzają od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i ograniczają płynący z zewnątrz działki hałas. Grab Fastigiata można formować na różne sposoby, więc kształt drzewka błyskawicznie dostosujesz do indywidualnych preferencji.

Jak pielęgnować grab Fastigiata?

Podobnie jak w przypadku tui, grab Fastigiata nie wymaga częstych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie bujnie nawet bez stosowania nawozów, jednak dla maksymalnego wykorzystania potencjału tego wyjątkowego drzewka, dobrze jest go odpowiednio wesprzeć. 

Dzięki regularnemu przycinaniu gałązek w wiosenno-letnich miesiącach, grab Fastigiata jest nieustannie pobudzony do wzrostu. Nie należy martwić się także o jego częste podlewanie. Drzewko okazuje się niezwykle wytrzymałe, ponieważ nie przeszkadzają mu siarczyste mrozy w zimie ani występujące latem susze. Ponadto rzadko choruje i ma dużą odporność na szkodniki.

Kiedy i gdzie sadzić grab Fastigiata?

Choć najlepszym czasem na sadzenie grabu Fastigiata są jesienne miesiące, zwłaszcza wrzesień i październik, to można o tym pomyśleć także wczesną wiosną, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze zbyt wysoka. Chłodniejsze warunki powodują, że drzewka lepiej się ukorzeniają, a to zapewnia im bujny i błyskawiczny wzrost po zimie.

Choć grab Fastigiata nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, to najlepszymi warunkami dla wzrostu drzewka jest żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna gleba. Lubuje się w miejscach dobrze lub średnio nasłonecznionych, ale nie przeszkadza mu także cień (wówczas wzrost drzewa jest nieco wolniejszy).