Uprawa truskawek wcale nie jest tak prosta i oczywista, bo aby cieszyć się dorodnymi, słodkimi i obfitymi plonami, trzeba poświęcić im trochę uwagi. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność, a jest to istotne szczególnie wiosną, kiedy rośliny potrzebują specjalnej troski po zimowym okresie spoczynku. Wśród najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na pierwszym miejscu znajduje się nawożenie, które dostarcza składników niezbędnych do wzrostu i owocowania. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest ten domowy nawóz z resztek w złotej proporcji 1:10. Co należy przygotować?
Jakich składników potrzebują truskawki do prawidłowego wzrostu?
Truskawki to rośliny, których krzaczki najlepiej reagują na nawozy naturalne, które skutecznie poprawiają jakość i żyzność gleby, a jednocześnie dostarczają owocom wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników mineralnych. Szczególnie ważne jest nawożenie wiosną, kiedy roślina przygotowuje się do pełnego owocowania.
Zobacz także:
W tym okresie warto sięgnąć przede wszystkim po nawozy bogate w azot, który jest odpowiedzialny za pobudzenie wzrostu liści i pędów. Nie bez znaczenia dla obfitego owocowania i ogólnej dobrej kondycji rośliny są także fosfor i potas, które wzmacniają system korzeniowy młodych sadzonek, wspierają kwitnienie, zawiązywanie owoców i zwiększają ich odporność.
Jaki jest najlepszy domowy nawóz pod truskawki?
Choć dostarczenie wszystkich tych substancji może na pierwszy rzut okazać się trudne, skomplikowane i czasochłonne, w rzeczywistości przygotowanie domowego nawozu pod truskawki nie zajmuje dłużej niż 5 minut. Wystarczy, że pozostałe po obiedzie obierki po ziemniakach (około 100 g) zalejesz 1 litrem wrzącej wody i odstawisz na około 2-3 dni. Po upływie wskazanego czasu zyskasz roztwór bogaty w skrobię, potas, fosfor i inne cenne mikroelementy, które na truskawki działają jak naturalny energetyk. Przygotowaną odżywkę można stosować u nasady rośliny co około 2 tygodnie.
Jak jeszcze pielęgnować truskawki wiosną?
Oprócz nawożenia truskawek wiosną, warto pamiętać również o innych niezwykle ważnych zabiegach pielęgnacyjnych dla tych roślin. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich uschniętych liści, których obecność może prowadzić do hamowania wzrostu krzaczków i owocowania. Nie należy zapominać także o spulchnieniu ziemi wokół roślin, dzięki czemu znacznie poprawi się jej napowietrzenie, a truskawki będą miały lepszy dostęp do wody i cennych składników mineralnych. Równie ważne, co inne zabiegi, jest również regularne podlewanie, tak by gleba była stale wilgotna.