Seniorzy, którzy nie są zadowoleni z wysokości swojej emerytury, mają możliwość, aby to zmienić. Mogą oni ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury, w związku z czym kwota tego comiesięcznego świadczenia może wzrosnąć — jeśli tylko spełnią odpowiednie warunki.
Kto i kiedy może ubiegać się o przeliczenie emerytury?
Przeliczenie emerytury to procedura zmiany wysokości świadczenia emerytalnego, które jest już wypłacane. Może następować z różnych powodów, np. po ponownym podjęciu pracy i odprowadzaniu składek emerytalnych lub gdy istnieją nowe dowody dotyczące okresów zatrudnienia i wynagrodzenia, które nie zostały uwzględnione przy pierwotnym obliczeniu wysokości emerytury.
Zobacz także:
O przeliczenie emerytury można się ubiegać cały czas. Odpowiedni wniosek można złożyć w dowolnym momencie po przyznaniu świadczenia. Istnieją jednak pewne okoliczności, które mogą uzasadniać złożenie wniosku w konkretnym czasie. Warto poznać szczegóły, aby móc wpłynąć na zmianę w stawkach.
Nowe stawki emerytur. Można złożyć specjalny wniosek do ZUS
Seniorzy, którzy posiadają już prawo do emerytury, mogą zgłosić wniosek ERPO o przeliczenie wysokości świadczenia do ZUS. Jeśli zostanie ono pozytywnie rozpatrzone, świadczenie może się zwiększyć. Wniosek taki powinien być poparty konkretnymi argumentami — kwota emerytury nie może zostać zmieniona, jeśli nie ma ku temu żadnych podstaw.
Jak podaje portal „Rynek Zdrowia”, po przeliczenie emerytury można się zgłosić, gdy:
- przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia emeryt nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia,
- emeryt może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę,
- emeryt może udokumentować zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia,
- po przyznaniu świadczenia emeryt pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.
Dokumenty potrzebne do wniosku o przeliczenie emerytury
Aby mieć możliwość na nowo przeliczyć stawki emerytury, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to w głównej mierze zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, a także świadectwa pracy. Jeśli ich nie mamy, do ZUSu można dostarczyć inne dokumenty, takie jak umowy o pracę, legitymacje ubezpieczeniowe, listy płac czy — w przypadku okresu bezrobocia — zaświadczenie z urzędu pracy.
Niektóre okresy nieskładkowe, takie jak pobieranie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego, potwierdza pracodawca. Robi to w świadectwie pracy lub w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Z kolei okres nauki w szkole wyższej można udowodnić dyplomem (jeśli wynika z niego czas trwania studiów i ich programowy wymiar) bądź zaświadczeniem z uczelni o ukończeniu studiów.
Przeliczenie emerytury. ZUS może podjąć taką decyzję
Po złożeniu wszystkich odpowiednich dokumentów emerytowi pozostaje oczekiwanie na decyzję. ZUS może przyjąć wniosek o przeliczenie emerytury, co finalnie skończy się podwyższeniem, a czasem niestety także obniżeniem stawek.
Decyzja ta zależy od szczegółów wniosku i porównania go z sytuacją faktyczną. Jeśli wniosek jest zasadny, ZUS przeliczy emeryturę, uwzględniając nowe dokumenty lub okoliczności, co może skutkować zmianą kwoty tego świadczenia.