Chorwacja słynie z pięknych plaż — od piaszczystych po żwirowe i kamieniste. To jednak te ostatnie kuszą turystów krystalicznie czystą wodą, której nawet przy brzegu nie mąci żaden piach. Turkusowa woda otoczona jasnymi skałami, to krajobraz kojarzony właśnie z Chorwacją. Nie musicie jednak wsiadać w samolot, by zobaczyć go na własne oczy. Wystarczy, że udacie się nad „polską Chorwację”, która lezy nieopodal dużego miasta.

Godzinę drogi z Bydgoszczy ukryło się jezioro, które wygląda jak chorwackie wybrzeże

Mianem „polskiej Chorwacji” turyści określają akwen, który znajduje się około 50 minut drogi samochodem od Bydgoszczy. Leży również 100 km od Poznania. Jest to jezioro piechcińskie. To naprawdę zjawiskowa perełka, o której nie każdy jeszcze słyszał.

Zobacz także:

To malownicze jezioro położone jest przy miejscowości Piechcin, w województwie kujawsko-pomorskim. Miejscowość ta rozwijała się prężnie już od 1860 roku, ze względu na bogate złoża margli jurajskich oraz wapienia. Wapień to charakterystyczna skała, która przyjmuje ostre kształty i jasne kolory — w dużej mierze biel. To właśnie ona otacza jezioro piechcińskie.

To jedno z najgłębszych i najbardziej przejrzystych jezior w Polsce

Jezioro to nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym. Powstało w wyniku zalania starego kamieniołomu wodą, w latach 60. XX wieku. Dziś akwen ten słynie przede wszystkim ze swojej przejrzystości i niemal turkusowego koloru. Ten wygląd, jak przy adriatyckim wybrzeżu, jezioro zawdzięcza właśnie białym wapiennym skałom. Odbijają one światło słoneczne w taki sposób, że nadają wodzie niepowtarzalny odcień.

Fot: Szymon/AdobeStock

W najgłębszym miejscu jezioro sięga aż 25 metrów głębokości, co czyni je jednym z głębszych zbiorników wodnych w regionie. Przy dobrych warunkach pogodowych, widoczność pod wodą wynosi od 8 do aż 12 metrów.

Jezioro piechcińskie — wapienne skały i turkusowa woda

Krajobraz, który rzuca się w oczy przy eksploracji tego jeziora, do złudzenia przypomina widok chorwackiej plaży. Woda jest lazurowa, w płytkich miejscach zarośnięta przez wodną roślinność. Pływają w niej ryby słodkowodne, takie jak szczupaki czy okonie. Dookoła jeziora rośnie sporo drzew, co w połączeniu z wapiennymi skałami, daje istnie egzotyczny widok.

Niestety, w jeziorze piechcińskim nie można swobodnie pływać. Lezy ono bowiem na prywatnym terenie, należącym do kopalni. W związku z tym samodzielne kąpiele i nurkowanie są zabronione.

Nurkowanie w polskim lazurowym jeziorze

Co ciekawe, na dnie jeziora znajduje się wiele pozostałości po dawnej eksploatacji górniczej. Jest tam również zatopiony 12-metrowy morski jacht, żaglówka oraz tramwaj. To wszystko sprawia, że miejsce to jest prawdziwą gratką dla nurków.

Akwen ten jest niezwykle popularny wśród nurków, którzy mogą „zwiedzać” tam podwodne ściany i jaskinie. Nurkowanie w jeziorze piechcińskim jest dozwolone jednak tylko dla klubów nurkowych, które mają na to specjalne pozwolenia.

Piechcin. Zabytkowy pałac Korytowskich

Jeżeli jednak chcecie zobaczyć ten chorwacki skrawek w Polsce, warto zaplanować dłuższą wycieczkę. Po odwiedzinach tego wyjątkowego jeziora warto zajrzeć również do samej miejscowości Piechcin. Znajdziecie tam wiele ciekawych zakątków, a jednym z nich jest pałac zbudowany XIX wieku.

Pałac Korytowskich został zbudowany specjalnie dla tej zamożnej rodziny. Znajduje się on w centrum wsi, na wzniesieniu. To piętrowa budowla, która zachwyca elementami neorenesansowymi. Za rezydencją znajduje się malowniczy park o powierzchni aż 2,4 ha.