Wakacje nad morzem kojarzą się z beztroską i spędzaniem wolnego czasu wśród przyrody. Mimo całego rozluźnienia, jakie nam wtedy towarzyszy, warto znać kilka zasad, które pomogą nam uniknąć wysokich kar pieniężnych. Okazuje się, że zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem, jest sporo pułapek, w które można wpaść nawet przez chwilę nieuwagi. A wówczas mandat na plaży jest murowany.
Czego nie robić na plaży? Napoje wyskokowe lepiej zostawić w lodówce
Jednym z najbardziej znanych, ale także niezbyt chętnie przestrzeganych przez plażowiczów zakazów jest ten mówiący o piciu alkoholu na plaży. Wychodząc nad wodę, wszelkie trunki tego typu powinniśmy zostawić w domu. Jeśli spotkamy policjanta lub strażnika, unikniemy wtedy przykrej niespodzianki. Osoba przyłapana na plaży na piciu piwa czy wina może bowiem dostać 100 złotych mandatu w myśl Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi. W razie nieprzyjęcia mandatu sprawa może zostać skierowana do sądu, a to może się skończyć grzywną do 5000 złotych.
Zobacz także:
Oczywiście są wyjątki. Na niektórych plażach picie alkoholu dozwolone jest w wyznaczonych strefach. Podczas wizyty nad wodą należy wypatrywać odpowiednich tabliczek, a najlepiej jeszcze przed otwarciem butelki sprawdzić regulaminy obowiązujące w danej gminie.
„Parawaning” na plaży może skończyć się mandatem
Choć parawany jako takie nie są zabronione, zanim przystąpimy do rozstawienia naszej ochrony przeciwwietrznej na plaży, lepiej przeczytajmy regulamin danego kąpieliska. Może być tak, że użycie takich akcesoriów jest tu obwarowane obostrzeniami. Okazuje się bowiem, że zbyt duża ilość lub zbyt długi ciąg parawanów może spowodować trudności w działaniu służb ratunkowych. Zdarzały się sytuacje, gdy karetka nie mogła przez to przejechać do potrzebujących właśnie przez działania niesfornych plażowiczów.
Dlatego właśnie za zbyt rozbudowany „parawaning” może nas spotkać kara. Jeśli jest to przewidziane w regulaminie kąpieliska, może za to zostać wystawiony mandat w wysokości 500 złotych — zwłaszcza jeśli nasz parawan spowodował zagrożenie. Pamiętajmy więc, żeby parawanów używać z umiarem i tylko w celu ochrony przed wiatrem, nie zaś zajmowania publicznej przestrzeni.
Tego nie należy robić — mandat na plaży za grill i ognisko
Podobna kara może spotkać każdego, kto zorganizuje grilla lub ognisko poza wyznaczoną strefą, Wynika to z faktu, że takie działanie sprowadza zagrożenie pożarem. Choć teoretycznie jesteśmy wówczas blisko wody potrzebnej do ugaszenia zarzewia, może się przecież zdarzyć, że nie zauważymy iskry i ogień rozprzestrzeni się w pobliskim lesie czy w zabudowaniach. Z tego względu w większości gmin grillowanie na plaży jest zakazane i może się wiązać z mandatem 500 zł.
Jak widać, choć nad wodą możemy się czuć beztrosko, nie wszystko jest dozwolone na plaży. Wśród innych czynności, za które możemy zostać ukarani, jest zrywanie roślinności, wchodzenie do wody poza wyznaczonymi strefami czy jazda skuterem po plaży. W praktyce sytuacja na każdej z plaż wygląda nieco inaczej, dlatego w razie wątpliwości zawsze warto czytać regulaminy.