Pustynnik to jedna z tych roślin, obok których nie da się przejść obojętnie. Piękne, dochodzące nawet do dwóch metrów wysokości pióropusze kwiatów sprawiają, że jest to jedna z najbardziej niezwykłych roślin w naszych ogrodach. Posadzić warto ją właśnie teraz, gdy ostatnie przymrozki stały się przeszłością. Eremurus to roślina, która wzbudzi zainteresowanie wszystkich, łącznie z najbardziej zazdrosnymi sąsiadami. Warto jednak znać kilka zasad jej uprawy.

Pustynnik - roślina z dalekiej Azji odporna na suszę

Eremurus to roślina, która przywędrowała do nas z pustynnych obszarów środkowej i zachodniej Azji. W stanie dzikim można go spotkać między innymi w Iranie, Afganistanie i Kazachstanie. Już sam jej wygląd jest bardzo egzotyczny. Kusi olbrzymimi pióropuszami kwiatów, które przybierają kolory od kremowego poprzez różowy, brzoskwiniowy aż do intensywnie pomarańczowego.

Zobacz także:

Egzotyczne pochodzenie tego kwiatu sprawia, że jest on wyjątkowo odporny na suszę. Dzięki temu staje się popularny na obszarach, gdzie opady są coraz większą rzadkością. W Polsce można go spotkać przy domach oraz w ogrodach botanicznych. Ogrodnicy zazwyczaj wpadają na jego trop, gdy szukają roślin wyjątkowo odpornych na suszę.

 

fot. Maria Brzostowska/Adobe Stock

Jak sadzić pustynnika w ogrodzie?

Pustynnik to efektowna i smukła roślina, która znana jest także jako igła Kleopatry. Już sam przydomek wskazuje na to, że najlepiej umieścić sadzonkę w królewskim miejscu - na widoku i w pełnym słońcu. Podłoże powinno być lekko przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste. Obowiązkowo do gleby dodajemy drenaż. Pustynnik nie znosi przemoczenia korzeni, musimy więc mieć pewność, że nadmiar wody będzie spływał głębiej.

Jeśli mamy dorodne sadzonki ze sklepu ogrodniczego, najlepiej jest je posadzić jeszcze w maju, ale już po ustaniu przymrozków. Dzięki temu roślina będzie miała szansę ukorzenić się przed szczytem kwitnienia. Eremurusy urosną duże, należy więc stworzyć duże odstępy między poszczególnymi okazami - najlepiej ok. 30 - 50 cm. Sadzonki trzeba posadzić do głębokiego i dość szerokiego dołu, żeby zapewnić miejsce rozbudowanym korzeniom. Po wsadzeniu na docelowe miejsce jeszcze tylko podsypmy ziemią z piaskiem. Podlewać należy tylko na początku - potem pustynnik powinien poradzić sobie nawet podczas suszy.

Dlaczego warto uprawiać rośliny odporne na suszę?

W dobie zmiany klimatu coraz częściej szukamy rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić wodę. Rośliny odporne na suszę to doskonałe rozwiązanie zarówno dla tych, którzy chcą podlewać jak najmniej, jak i dla tych, którym zdarza się zapomnieć o nawadnianiu rabatek. 

Dzięki gatunkom takim jak pustynnik nasze ogródki mogą być piękne i okazałe bez zbędnego wysiłku. Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podlewanie ogrodu z każdym rokiem jest bowiem coraz droższe. Nie warto przepłacać, gdy w ofercie sklepów ogrodniczych są tak piękne rośliny niemal całkowicie odporne na suszę.