Ten ozdobny krzew zachwyca swoim wyglądem, tworząc puchate, bladoróżowe „chmurki” w ogrodzie. Tamaryszek czteropręcikowy doskonale odnajdzie się na ubogiej glebie i sprawdzi się w przypadku zapominalskich, bo świetnie znosi suszę. Jego uprawa nie przysporzy wiele wysiłku, a efekty będą niesamowite.  

Tamaryszek czteropręcikowy to gwiazda ogrodu. Czym się wyróżnia?

Tamaryszek czteropręcikowy, znany również pod nazwą tamaryszek drobnokwiatowy, to krzew ozdobny o efektownym wyglądzie. Roślina osiąga średnio 2-3 metry wysokości, ale w dobrych warunkach potrafi urosnąć nawet do 5 metrów. Charakteryzuje się ażurowym pokrojem i wypuszcza wiele cienkich, mocno rozgałęzionych ciemnobrązowych pędów. Czas kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Wtedy na groniastych kwiatostanach pojawiają się drobne, bladoróżowe kwiaty. Warto pamiętać, że kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Jest to szczególnie istotne w czasie przycinania krzewu. Roślina wytwarza obszerny, rozbudowany system korzeniowy.

Zobacz także:

fot. bykot/Adobe Stock

Jak uprawiać tamaryszek czteropręcikowy? To roślina o niskich wymaganiach

Tym, co wyróżnia tamaryszek czteropręcikowy, jest jego zdolność do przetrwania nawet w trudnych warunkach. Ta roślina nie ma specjalnych wymagań i urośnie nawet na ubogiej glebie. Jednak jeśli chcemy cieszyć się bujnym kwitnieniem, warto zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Miejsce, które dla niej wybierzemy, powinno być przede wszystkim dobrze nasłonecznione. W cieniu źle rośnie i kiepsko kwitnie. Najlepszym podłożem będzie natomiast takie, które jest lekkie i przepuszczalne. Tamaryszek czteropręcikowy doskonale znosi suszę, jednak w przypadku młodych sadzonek, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić, ważne jest systematyczne podlewanie. Nie jest to roślina w pełni mrozoodporna - zniesie temperaturę do około -20 stopni Celsjusza. Warto ustawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru.

Cięcie i rozmnażanie tamaryszka czteropręcikowego

Tamaryszek czteropręcikowy nie wymaga przycinania, jednak warto przeprowadzać ten zabieg, aby nadać roślinie pożądany kształt. Krzew znosi cięcie bardzo dobrze, również w przypadku młodych egzemplarzy. Skracając pędy, pobudzimy też tamaryszek do lepszego krzewienia. Ważne, aby robić to zaraz po zakończeniu kwitnienia. Roślina musi mieć czas na wypuszczenie nowych pędów i zawiązanie pąków kwiatowych przed kolejnym sezonem. Tamaryszek czteropręcikowy nie lubi przesadzania, ale można go rozmnażać. Zimą pobiera się zdrewniałe sadzonki pędowe. Do wiosny muszą one przebywać w ziemi w chłodnym pomieszczeniu. Następnie ukorzenia się je bardzo wczesną wiosną.