Skrzydłokwiat z jednej strony nie wydaje się roślinką wymagającą, z drugiej potrafi napsuć krwi. Brązowiejące kwiaty, więdnięcie mimo podlewania, często brak kwitnienia, a do tego przykra żółć pokrywająca zieleń liści — to wszystko problemy, z którymi spotyka się niemalże każdy właściciel tego niesfornego egzemplarza. Jak zatem poradzić sobie z kapryśnym skrzydłokwiatem? Jest pewien patent.
Żółty kolor na liściach skrzydłokwiatu. Co oznacza?
Skrzydłokwiat, mimo regularnej pielęgnacji, traci swój majestatyczny wygląd? Zdiagnozowanie rośliny rozpocznij od uważnej obserwacji liści i kwiatów. Jeśli liście żółkną, może to być oznaką zbyt silnego nasłonecznienia — warto wtedy przenieść doniczkę z miejsce z rozproszonym światłem, unikaj jednak cienia, ponieważ w takich warunkach roślina nie zakwitnie.
Zobacz także:
Jeśli widoczne są również usychające końcówki skrzydłokwiatu, najpewniej roślina cierpi z powodu niskiej wilgotności powietrza lub niedoboru wody. Skrzydłokwiat lubi spryskiwanie odstaną, miękką wodą. Warto też ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą lub wstawić ją do osłonki wypełnionej wilgotnym torfem.
Skrzydłokwiat odżyje po tej odżywce. Wymieszaj 1 łyżkę z wodą
Zmarniały skrzydłokwiat potrzebuje szybkiego działania naprawczego oraz zastrzyku energii. Po tym, jak zadbasz już o odpowiednie stanowisko i dobrze nawodnisz roślinę, możesz zastosować domowej roboty odżywkę. Ja sama stosuję patent babci, która nie szukała cudów, a korzystała z tego, co pod ręką. Kiedy tylko skrzydłokwiat potrzebował nieco energii, wystarczyło wymieszać dwa składniki z kuchni.
Cukier, jak się okazuje, to naturalny środek, który sprawi, że skrzydłokwiat wróci do dawnej kondycji, pozytywne wpływa na wzrost i wybarwienie liści. Chcąc przygotować odżywkę, wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę cukru w 1 litrze przegotowanej wody. Roślinę należy podlać wystudzoną mieszanką raz w miesiącu (nie częściej, ponieważ cukier w nadmiarze może przyczynić się do powstawania chorób grzybowych). Pamiętaj, by nie przelać skrzydłokwiatu — wlej do doniczki tylko tyle, by delikatnie zwilżyć glebę.
Skrzydłokwiat — warunki uprawy
Skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Uwielbia jasne stanowiska, ale lepsze jest dla niego rozproszone światło niż bezpośrednie nasłonecznienie. Przeżyje również w półcieniu, ale w takich warunkach nie będzie chciał kwitnąć. Skrzydłokwiat potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego dobrze, by był zraszany lub stał na podstawce z mokrym żwirem.
Podlewanie skrzydłokwiatu powinno być regularne, ale nie nadmierne. Roślina ta dobrze znosi częste, a małe dawki wody, podłoże powinno być wilgotne, nieprzemoczone. W przeciwnym razie może dojść do gnicia korzeni. Najlepsza dla skrzydłokwiatu jest woda przegotowana.