Jednym z najlepszych nawozów do petunii jest gnojówka z pokrzywy, ale to niejedyny środek, który sprawi, że kwiaty staną się gęstsze i piękniejsze. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z pokrzywowej mikstury, stwórz dużo łatwiejszy nawóz z wody i jednego prostego składnika — drożdży. To tani, bo za 100 gramów płacimy do 2 zł, a jakże skuteczny produkt polecany do pielęgnacji roślin. Petunie go uwielbiają.
Drożdżowa mieszanka do petunii. Dlaczego warto na nią postawić?
Drożdże to naturalny stymulator wzrostu. Zapewniają petuniom bujny wzrost, zwiększają kwitnienie i wzmacniają korzenie, a silny system korzeniowy ułatwia roślinom pobieranie wody i składników z gleby. Warto dodać również, że drożdże to źródło ważnych składników odżywczych (azotu, fosforu, potasu, witaminy z grupy B i aminokwasów), które pozytywnie wpływają na jakość podłoża i wspierają ogólne zdrowie roślin.
Zobacz także:
Nawóz z drożdży to jednak nie tylko naturalny booster, ale też środek chroniący petunie przed chorobami. Jak się okazuje, może ograniczyć występowanie chorób systemu korzeniowego i chorób grzybowych. Spośród korzyści wynikających ze stosowania nawozu z drożdży do petunii wymienić warto również, że to w 100% naturalna metoda nawożenia, co nie pozostaje bez znaczenia. Do tego drożdże nie zakwaszają gleby.
Jak przygotować drożdżowy nawóz do petunii? Poznaj dwa sposoby
Nawóz do petunii na bazie wody i drożdży przygotować można na wa sposoby. W przypadku niesfermentowanego nawozu z drożdży wystarczy połączyć 100 gramów drożdży z 10 litrami ciepłej wody w dużej misce bądź wiadrze. Całość należy rozmieszać, by drożdże całkowicie się rozpuściły, a po tym odczekać, aż woda ostygnie. Po tym czasie roztwór jest gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania.
Natomiast przygotowanie sfermentowanego drożdżowego nawozu do petunii wymaga poświęcenia nieco więcej czasu. 100 gramów drożdży należy rozkruszyć i umieścić w wiadrze, następnie zasypuje się je szklanką cukru i odstawia całość na dwie godziny. Po tym czasie zależy dodać 10 litrów ciepłej wody i wymieszać dokładnie składniki, bo całkowitego rozpuszczenia. Mieszaninę należy odstawić na tydzień. Nawozu z drożdży sfermentowanego należy używać po rozcieńczeniu.
Petunie a nawóz z drożdży. Jak stosować?
Podlewając petunie nawozem niesfermentowanym, rozcieńczanie nie jest koniecznie, w tym drugim przypadku — nawozu sfermentowanego — należy rozcieńczyć mieszankę w proporcji 1 szklanka roztworu na 10 litrów wody. Jak często używać nawozu z drożdży do petunii? Najlepiej stosować go co 2-3 tygodnie, zwłaszcza wiosną i latem, podlewając petunie rano lub wieczorem (by uniknąć silnego nasłonecznienia).