Nie ma wygórowanych wymagań, dlatego będzie doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Bergenia sercowata to zimozielona bylina, którą wyróżniają duże, sercowate liście oraz delikatne, różowe kwiaty, które pojawiają się od kwietnia do maja. Ta roślina stanowi także piękny dodatek do bukietów. Sprawdź, dlaczego warto posadzić ją w ogrodzie.

Czym różnią się odmiany bergenii?

Bergenia nie występuje w wielu odmianach. Te, spośród których możemy wybierać, różnią się między sobą kolorem kwiatów, osiąganą wielkością, a czasem również upodobaniami. Wśród najciekawszych z nich wyróżniamy:

Zobacz także:

  • bergenia sercowata Silverlight - tym, co ją wyróżnia, jest kolor kwiatów, które wraz z upływem czasu kwitnienia zmieniają kolor z białego na delikatnie różowy;
  • bergenia sercowata Purpurea - intensywnie ciemnoróżowy kolor kwiatów tej odmiany przyciąga wzrok z daleka;
  • bergenia sercowata Robusta - osiąga większe rozmiary od większości przedstawicielek tego gatunku, a wyróżniają ją kwiaty w liliowo-różowym kolorze;
  • bergenia Dragonfly Angel Kiss - kwiaty tej odmiany są białe, a ich środek jest różowy;
  • bergenia Lunar Glow - to wyjątkowa odmiana, której liście zimą przybierają czerwoną barwę; potrafi rozpocząć kwitnienie już w lutym.

fot. skymoon13/Adobe Stock

Bergenia sercowata w ogrodzie. Jak ją uprawiać?

Bergenia sercowata ma skromne wymagania i doskonale sprawdzi się w ogrodzie początkującego miłośnika roślin. Bylina z łatwością przystosuje się do większości warunków, które zostaną jej zapewnione. Ten kwiat doskonale odnajdzie się na stanowisku zacienionym lub w półcieniu - w takim miejscu będzie rósł najbardziej bujnie. Co prawda w słońcu może wykształcić więcej kwiatostanów, jednak takie umiejscowienie go może skutkować poparzeniem rośliny. Dodatkowo bardziej nasłonecznione stanowisko będzie wiązało się z koniecznością częstszego podlewania.

Najlepszym podłożem dla bergenii sercowatej będzie gleba próchnicza o odczynie obojętnym. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne - bylinę wystarczy podlewać w czasie upałów, a także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz zeschnięte liście po zimie. Jeśli odpowiednio zadbamy o roślinę, może ona rosnąć w jednym miejscu nawet kilkanaście lat.

Rozmnażanie bergenii sercowatej

Bergenię sercowatą można rozmnażać na kilka sposobów. Korzystanie z nasion nie jest najczęstszą metodą, ponieważ zdarza się, że wyhodowane w ten sposób kwiaty nie dziedziczą cech roślin matecznych. Bylinę rozmnażamy zatem przez podział. Aby to zrobić, wystarczy korzeń bergenii sercowatej podzielić na kilka części (od 2 do 5), a następnie rozsadzić je, zachowując około 40-centymetrowy odstęp. Można również odciąć fragment pędu z trzema listkami i ukorzenić go w torfie.