Powszechnie znane jest zastosowanie fusów z kawy w ogrodzie. To doskonały składnik kompostownika, ale produkt nadający się do samodzielnego stosowania, np. w formie nawozu, mieszając je z ziemią kwiatów. Te i wiele innych metod wykorzystania fusów z kawy opiera się na ich składzie, w którym znajdziemy azot, potas i wapń niezbędne dla naszych roślin. To jednak nie koniec, bo poza tym, że fusy mogą przyczynić się do wzrostu jednych roślin, innym — tym niepożądanym — te możliwości ograniczają.
Do czego wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie? Nie tylko kompost
Fusy z kawy mają swoje szczególnie miejsce w ogrodzie. Ten bądź co bądź odpadek nie trafia już do kosza, a coraz częściej magazynowany jest, by polepszyć stan naszych roślin, również tych doniczkowych. Fusy z kawy stosujemy w przypadku roślin kwasolubnych, chociaż warto wiedzieć, że ich pH po zaparzaniu lekko kwaśne (5,5 do 6,2), więc nie zaszkodzą innym roślinom.
Zobacz także:
Fusy z kawy mogą być również używane do kompostowania lub jako dodatek do gleby w ogrodzie. W tym pierwszym przypadku sprawiają, że pryzma kompostowa jest bogatsza w cenne składniki mineralne, ponadto przyspieszają sam proces kompostowania, napowietrzają i spulchniają kompost. Dodatkowo fusy z kawy wabią dżdżownice, które również przyczyniają się do procesu kompostowania. Z kolei wymieszane z glebą poprawiają jej strukturę, napowietrzają ją, wzbogacają o cenne składniki oraz zwiększają jej pojemność wodną.
Fusy z kawy kontra chwasty w ogrodzie. Tak zapanujesz nad porządkiem na grządkach
O tym, że fusy z kawy są w stanie zahamować rozwój niepożądanych roślin, słyszeli zapewne zapaleni właściciele gęstych i bujnych trawników. Zwykle to w przypadku trawy stosuje się ten naturalny środek przeciw chwastom. Fusy rozsypane równomiernie hamują wzrost chwastów, ograniczając potrzebę stosowania środków chemicznych. Niemniej nie tylko w przypadku trawników znajdują zastosowanie.
Jak się okazuje, fusy z kawy mogą wpływać na ograniczenie rozwoju chwastów dzięki działaniu allelopatycznemu (wzajemne oddziaływanie biochemiczne roślin na siebie, może to być oddziaływanie korzystne, stymulujące wzrost, lub niekorzystne, hamujące rozwój). W fusach obecne są substancje fenolowe, m.in. taniny i kwasy chlorogenowe, które mogą zaburzać proces kiełkowania u chwastów.
Jak stosować fusy z kawy przeciw chwastom?
Wystarczy zastosować cienką warstwę fusów z kawy jako ściółkę wokół roślin ozdobnych lub warzywnych, by ograniczyć rozwój niechcianych chwastów, niemniej jest jedna istotna kwestia. Zahamowanie procesu kiełkowania może działać również na młode siewki roślin uprawnych, zaleca się więc, by nie stosować fusów tam, gdzie planujemy bezpośredni wysiew.
By mieć pewność, że metoda z fusami zadziała, warto wcześniej wymieszać je z naturalnymi mulczami, np. trocinami, które stanowią naturalną okrywę chroniącą glebę. Pamiętaj, by do mieszanki nie stosować fusów starszych niż tygodniowe oraz zadbaj o to, by były wcześniej dobrze wysuszone.