Mimo że abonament radiowo-telewizyjny to popularna opłata, to wciąż nie wszyscy ją opłacają. To jednak błąd, który może kosztować wiele. Przepisy jasno określają, że każdy użytkownik urządzeń radiowych i telewizyjnych powinien uiszczać tę opłatę regularnie. W przeciwnym razie można zostać obciążonym wysoką karą finansową. Warto pozostać czujnym, ponieważ termin rejestracji wynosi tylko 2 tygodnie.
Obowiązkowa opłata dla właścicieli telewizorów i radia
Jak czytamy na stronie internetowej Poczty Polskiej, obowiązek opłaty abonamentu RTV dotyczy każdej osoby, która korzysta z urządzeń do odbioru programów radiowych i telewizyjnych. Zalicza się do nich nie tylko telewizor czy radio, ale także komputery, telefony komórkowe i tablety — jeśli służą do odbioru programów.
Zobacz także:
Aby spełnić ten obowiązek, należy zgłosić posiadanie odbiornika RTV. Jest to konieczne postępowanie, które dotyczy każdego posiadacza wyżej opisanego sprzętu, niezależnie od tego, czy jest to osoba fizyczna, czy prawna, w tym przedsiębiorcy. Jeśli o to nie zadbacie, możecie być narażeni na dodatkowe — i znacznie większe — koszty niż regularny abonament RTV.
Wysokie kary za niezarejestrowane urządzenia RTV
Tuż po kupieniu do swojego mieszkania radia czy telewizora, powinniśmy wziąć się za jego rejestrację. Jest na to bowiem przeznaczony okres 14 dni od zakupu odbiornika RTV. Jeżeli sprzęt nie został zarejestrowany, może to grozić wysokimi karami pieniężnymi.
Poczta Polska może w dowolnej chwili przeprowadzać kontrole w celu sprawdzenia, czy odbiorniki są zarejestrowane. Jeśli kontrolerzy znajdą niezarejestrowane odbiorniki RTV, nakładają na ich posiadaczy karę. Niezarejestrowanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego grozi karą w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli:
- 819 zł w przypadku telewizora
- 261 zł w przypadku radia
Abonament RTV. Jak i gdzie zarejestrować odbiorniki?
Rejestracja odbiornika RTV jest obowiązkowa i należy jej dokonać w ciągu 14 dni od zakupu. Można to zrobić na dwa sposoby — osobiście w placówce Poczty Polskiej lub online poprzez stronę internetową. Jak to zrobić krok po kroku?
Rejestracja w placówce pocztowej:
- Udaj się do najbliższej placówki Poczty Polskiej
- Zgłoś rejestrację odbiornika RTV
- Złóż wymagane dokumenty, jeśli są potrzebne (np. dowód zakupu)
Rejestracja online:
- Wejdź na stronę internetową Poczty Polskiej
- Zaloguj się lub zarejestruj się, jeśli nie masz konta
- Wypełnij formularz zgłoszenia rejestracji, podając wymagane dane
- Zweryfikuj poprawność wprowadzonych danych
Po rejestracji swojego sprzętu otrzymasz indywidualny numer identyfikacyjny, który będzie służył do płacenia abonamentu RTV. Opłaty abonamentowe należy wnosić na numer rachunku bankowego zawierający ten indywidualny numer.