Maczek kalifornijski, znany również jako pozłotka kalifornijska, ma wiele zalet, a efektowny wygląd jest tylko jedną z nich. Jego delikatne, subtelne kwiaty dodadzą elegancji każdemu ogrodowi. To doskonały wybór dla początkujących. Można go wysiewać przez większość roku, a w jego uprawę nie trzeba wkładać większego wysiłku. Mimo małego nakładu pracy odwdzięczy się bujnym kwitnieniem. Wystarczy wybrać dla niego odpowiednie stanowisko.
Odmiany maczka kalifornijskiego. Którą wybrać?
Kwiaty maczka kalifornijskiego mogą się mienić różnymi kolorami w zależności od odmiany. Mają cztery płatki i są delikatne, jakby jedwabiste w dotyku. Ich średnica osiąga mniej więcej 5 cm. Co ciekawe, kwiaty tej rośliny zamykają się na noc, a także w pochmurne dni. Czym wyróżniają się poszczególne odmiany?
Zobacz także:
- Mikado — kwiaty tej odmiany mają intensywny, czerwono-pomarańczowy kolor oraz złocisty środek. Rośnie na wysokość od 25 do 30 cm.
- California Golden — osiąga od 20 do 30 cm wysokości, a jej kwiaty są jaskrawożółte.
- White Linen — rośnie na wysokość około 25-30 cm. Kwiaty tej odmiany przybierają kremowobiały kolor.
fot. olenadesign/Adobe Stock
Jak i kiedy siać maczka kalifornijskiego?
Maczka kalifornijskiego możemy wysiewać przez większość roku. Najlepszy czas, aby to zrobić, przypada na wczesną wiosnę. Wtedy roślina zakwitnie jeszcze w tym samym sezonie. Jeśli jednak wysiejemy nasiona jesienią, kwiaty pojawią się dopiero wiosną przyszłego roku. Miejsce, które wybraliśmy dla maczka kalifornijskiego, należy najpierw odchwaścić i przekopać. Można również wymieszać ziemię z kompostem.
Nasiona umieszcza się w gruncie na głębokości około 0,5 cm. Siewki warto następnie przerzedzić, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Odstęp między nimi powinien wynosić około 20 cm. Maczek kalifornijski zakwitnie po około 4-5 tygodniach od wysiewu. Roślina może sama rozsiewać się po ogrodzie, dlatego należy kontrolować jej uprawę.
Maczek kalifornijski w ogrodzie. Jak o niego dbać?
Maczek kalifornijski jest bardzo prosty w uprawie, a jego pielęgnacja nie wymaga dużego nakładu pracy. Najważniejsze jest znalezienie dla niego słonecznego stanowiska. Jeśli wybierzemy miejsce zacienione, nie będziemy cieszyć się kwitnieniem. Warto zapewnić mu podłoże żyzne, przepuszczalne i lekkie. Roślina odnajdzie się jednak również w ziemi ubogiej w składniki pokarmowe oraz na glebie piaszczystej.
Maczek kalifornijski nie wymaga podlewania i bardzo dobrze znosi suszę. Wilgotne podłoże może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Roślina ta nie potrzebuje też nawożenia. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, najważniejsze jest przycinanie jej po przekwitnięciu. Dzięki temu pobudzimy ją do dalszego kwitnienia.