Aby hortensje cieszyły okno morzem efektownych kwiatów, warto wzmocnić je, stosując nawozy. Najlepiej przygotować domową miksturę, która dostarczy roślinie cennych składników odżywczych, a do tego jest w pełni naturalna i, co najważniejsze, skuteczna. Ten prosty, znany od lat przepis, to sekret bujnego kwitnienia.

Jak przygotować domowy nawóz pod hortensje?

Przygotowanie domowego nawozu pod hortensje jest banalnie proste i nie wymaga wiele wysiłku. Potrzebne są do tego jedynie liście pokrzywy, woda i trochę czasu. Pokrzywę możemy zebrać podczas spaceru, jednak jeśli nie rośnie ona w naszej okolicy, można również kupić liście w sklepie internetowym. Kilogram pokrzywy należy umieścić w wiadrze, zalać dziesięcioma litrami wody, a następnie przykryć pojemnik gazą i odstawić na około dwa tygodnie do momentu, w którym płyn przestanie się pienić.

Zobacz także:

Ważne, aby raz dziennie przemieszać roztwór. Przed użyciem nawozu, trzeba go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Taka domowa odżywka zawiera wiele cennych dla hortensji składników, takich jak azot, siarka, magnez i wapń, dzięki którym roślina będzie obficie kwitła.

Jak stosować domowy nawóz z pokrzywy?

Nawóz z pokrzywy to silnie odżywczy roztwór, który może sprawić, że hortensje obsypią się kwiatami. Jednak stosując go, należy zachować ostrożność, aby nie zaszkodzić korzeniom. Warto pamiętać o umiarze i podlewać kwiaty nawozem najlepiej raz w miesiącu. Jeśli zdecydujemy się na użycie pokrzyw, które samodzielnie zbierzemy, musimy zadbać o to, aby pochodziły z niezanieczyszczonych miejsc.

Trzeba unikać zrywania liści pokrzyw, które rosną w pobliżu dróg i pól uprawnych, ponieważ mogą mieć styczność z substancjami szkodliwymi dla hortensji. Dzięki nawozowi z pokrzywy hortensje nie tylko będą bujnie kwitły, lecz także zyskają większą odporność na choroby, ponieważ taka domowa odżywka ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Najważniejsze wskazówki w uprawie hortensji

Hortensje odwdzięczą się zatrzęsieniem kwiatów, jeśli tylko zwrócimy uwagę na kilka ważnych wskazówek. Należy pamiętać o tym, że są to rośliny kwasolubne i preferują podłoże o pH w przedziale 4,5-5,5. Gleba pod hortensjami powinna być również dobrze przepuszczalna, ponieważ rośliny te nie rosną dobrze na podmokłej ziemi.

W okresie wzrostu i kwitnienia należy też pamiętać o regularnym podlewaniu. Istotne jest także stanowisko, w którym umieścimy kwiaty. Ważne, aby było osłonięte od wiatru. Warto posadzić hortensje w miejscu, na które pada rozproszone światło. Rośliny dobrze odnajdą się w półcieniu.