Ta roślina nada ogrodowi subtelnego wdzięku i ozdobi go morzem drobnych kwiatów, a to wszystko przy niskim nakładzie pracy. Gipsówka, zwana również łyszczcem, to doskonały wybór dla początkujących ze względu na łatwość pielęgnacji. Może stać się także efektowną ozdobą balkonu lub tarasu, ponieważ nadaje się do uprawy doniczkowej.
Odmiany gipsówki. Posadź jedną z nich w maju
Gipsówka występuje w wielu różnych odmianach, spośród których każdy miłośnik roślin na pewno znajdzie coś dla siebie. Jej rodzaje różnią się między sobą osiąganymi rozmiarami, wyglądem oraz czasem kwitnienia. Czym charakteryzują się najciekawsze z nich?
Zobacz także:
- Gipsówka wytworna wyróżnia się drobnymi kwiatami, które występują w różowym, białym lub fioletowym kolorze. Ta jednoroczna odmiana dorasta do 60 cm wysokości i doskonale sprawdza się jako element bukietów.
- Gipsówka wiechowata z pewnością nie zginie pośród innych roślin w ogrodzie ze względu na to, że osiąga nawet do metra wysokości. W przeciwieństwie do poprzedniczki jest odmianą wieloletnią.
- Gipsówka polna jest spotykana częściej na łąkach niż w ogrodach. Czas kwitnienia dzwonkowatych kwiatów tej odmiany obejmuje okres od czerwca do września.
- Gipsówka rogownicowata sprawdzi się przede wszystkim w małych ogrodach, ponieważ osiąga niewielkie rozmiary. Dorasta do około 10 cm wysokości, a jej kwiaty przybierają biały lub różowy kolor.
fot HUANG CHAO-LIN/Adobe Stock
Gipsówka w ogrodzie. Jak ją uprawiać?
Gipsówka nie ma wygórowanych wymagań, więc będzie doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w uprawie roślin. Najważniejsze jest zapewnienie jej jasnego, słonecznego stanowiska, dzięki któremu będzie obficie kwitła. Zacienione miejsce nie będzie sprzyjało jej rozwojowi. Ważne, aby podłoże dla gipsówki było lekkie i przepuszczalne, ponieważ nie radzi sobie dobrze z nadmiarem wody, który może doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepsza dla tej rośliny będzie gleba o odczynie obojętnym lub zasadowym.
Od gipsówki choroby trzymają się z daleka. Są jednak inne zagrożenia
Gipsówka jest dość odporna na choroby, jednak mogą zagrażać jej szkodniki takie ślimaki oraz pomrowy. Uprawiając tę roślinę, warto również unikać błędów, które mogą negatywnie odbić się na jej rozwoju. Należy do nich między innymi sadzenie gipsówki w kwaśnej ziemi. Niebezpieczne jest także przelanie jej.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ziemia pod gipsówką uprawianą w donicy będzie szybciej wysychała ze względu na ograniczoną przestrzeń, z której może pobierać wodę. Taką roślinę najlepiej podlewać maksymalnie raz na tydzień, używając niewielkiej ilości płynu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że gipsówka jest bardzo wrażliwa na nawożenie, którym szybko możemy zaszkodzić roślinie. Dla jej dobra najlepiej w ogóle zrezygnować z tego zabiegu pielęgnacyjnego.