Sezon na sadzenie truskawek przypada na maj. Kiedy po „zimnej Zośce” ustaną przymrozki, większość ogrodników bierze się za sadzenie tych pysznych owoców. Okazuje się, że poza stosowaniem nawozów ich wzrost można wspomóc w inny, mniej skomplikowany sposób. Wystarczy, że w pobliżu truskawek posadzicie jedno popularne warzywo, a nie tylko wzmocnicie kondycję rośliny, ale także wpłyniecie na poprawę smaku samych owoców.

Sadzenie truskawek. Jak robić to poprawnie?

Sadzenie truskawek wiosną (po 15 maja) to dobre rozwiązanie, które pomaga uniknąć przymrozków. Wczesne odmiany truskawek sadzi się w połowie kwietnia, jeśli pogoda jest sprzyjająca. Truskawki można sadzić również jesienią (koniec września/początek października). Pozwala to roślinom na lepsze ukorzenienie się przed zimą, co sprzyja wczesnemu owocowaniu w następnym sezonie. Jest to szczególnie korzystne dla odpornych na mróz odmian.

Zobacz także:

Z kolei truskawki frigo można sadzić od marca do czerwca. Te sadzonki przechowywane w chłodniach w stanie spoczynku zimowego pozwalają na szybkie uzyskanie plonów, nawet 6-8 tygodni po posadzeniu.

Jak uprawiać truskawki w ogrodzie?

Aby uprawiać truskawki w jak najkorzystniejszy sposób, należy kierować się kilkoma zasadami. Pomogą one uzyskać gęste krzaczki, które obsypywać się będą dorodnymi i smacznymi owocami.

Truskawki uprawiane w ogrodzie wymagają:

  • słonecznego stanowiska,
  • żyznej, przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym pH (5,5-6,5),
  • sadzenia w rzędach, w odstępach 40-60 cm między rzędami i 20-30 cm między sadzonkami,
  • regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy, tak aby gleba była wilgotna, ale nie przemoknięta,
  • stosowania nawozów organicznych lub mineralnych, szczególnie przed rozpoczęciem kwitnienia i po zbiorach.

Przed posadzeniem truskawek warto usunąć chwasty i zasilić glebę nawozem organicznym. Możecie też zastosować ściółkowanie (np. igliwiem sosnowym, słomą, agrowłókniną) dla ochrony roślin przed chwastami, szkodnikami i utrzymania wilgoci w glebie. Warto też pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów, aby truskawki miały jak najwięcej składników odżywczych. 

Co sadzić obok truskawek?

W ogródkach wiele osób lubi mieć zarówno owoce, jak i świeże warzywa. Łącząc te dwie przyjemności, możecie dodatkowo zadbać o jakość krzaków truskawek, a przy tym poprawić smak ich owoców. Aby to zrobić, wystarczy, że w pobliżu waszych truskawek, zasadzicie szczypiorek. Można siać go zarówno wiosną, jak i latem.

Szczypior posadzony obok truskawek może mieć pozytywny wpływ na ich wzrost. Jak inne rośliny cebulowe wydziela on substancje, które mogą odstraszać niektóre szkodniki truskawek, np. gryzonie, mszyce i inne owady. Dodatkowo szczypiorek może wspierać wzrost truskawek, poprawiając strukturę gleby i ułatwiając dostęp do składników odżywczych. Poprawa smaku truskawek związana z sadzeniem szczypiorku wynika głównie z jego ochrony przed szarą pleśnią, która może negatywnie wpływać na smak owoców.

Poza szczypiorkiem możecie zasadzić w pobliżu truskawek też inne rośliny, które wspomogą ich wzrost:

  • cebula, czosnek, por: mają działanie odstraszające na szkodniki truskawek;
  • fasola, groch: wzbogacają glebę w azot;
  • tymianek, kminek, pietruszka, cząber czy kolendra: poprawiają smak truskawek i odstraszają szkodniki;
  • ogórecznik: stymuluje truskawki do bujniejszego kwitnienia.