Czyszczenie pralki to kwestia bardzo często pomijana podczas sprzątania. W konsekwencji po dłuższym czasie z wnętrza urządzenia zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, a w jego neutralizowaniu nie pomagają nawet żadne pachnące i przeznaczone do pielęgnacji tkanin detergenty. Okazuje się, że problem tkwi w szczególności w jednym, najczęściej pomijanym podczas porządków miejscu. Na co warto zwrócić uwagę podczas sprzątania tego urządzenia?

Jaka jest przyczyna nieprzyjemnego zapachu z wnętrza pralki?

Nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki to problem, który dotyka wiele domów, a jego przyczyna najczęściej leży po stronie zalegających od długich miesięcy zanieczyszczeń i wilgoci. Te z kolei powstają przede wszystkim poprzez osadzanie się wykorzystywanych podczas prania resztek detergentów, płynów do prania oraz proszków, które sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów, a także pleśni. To właśnie one wydzielają nieprzyjemny, stęchnięty zapach. Smród wydobywający się z wnętrza pralki może w konsekwencji przenosić się na świeżo wyprane ubrania, przez co nawet czyste tkaniny będą nadawały się do ponownego prania.

Zobacz także:

Gdzie najczęściej gromadzi się brud w pralce?

Czyszczenie pralki wymaga regularności, ale i ogromnej dokładności, tak, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń, które w przyszłości mogą prowadzić do wydobywania się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza urządzenia. Miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę i gdzie brud osadza się najszybciej, to między innymi:

  • gumowe uszczelki przy drzwiczkach urządzenia,
  • szuflady na środki piorące, w których pozostają resztki detergentów,
  • filtr pompy odpływowej.

Najczęściej zaniedbany jest właśnie ten ostatni element, który choć niepozorny, skrywa ogromne ilości zanieczyszczeń i może być główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu urządzenia.

Czyszczenie pralki – jak szybko i skutecznie pozbyć się brudu z pompy odpływowej?

Na szczęście filtr pompy odpływowej można wyczyścić w kilka minut i bez konieczności użycia specjalnych środków czyszczących dostępnych w sklepach. Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie tego małego elementu. Najczęściej znajduje się on na dole pralki (na przedniej części), ukryty za małą osłoną.

Czyszczenie filtra wiąże się z wylaniem resztek wody, więc aby uniknąć zalania podłogi w łazience, przed otworzeniem klapy warto najpierw zabezpieczyć płytki ręcznikiem. Następnie wystarczy powoli przekręcić filtr, wyjąć cały element i dokładnie umyć pod bieżącą wodą lub w wybranym środku czyszczącym. Kolejnym krokiem jest ponowne umieszczenie go na swoim miejscu i szczelne zakręcenie, by woda nie miała szansy przeciekać.