Świeże pranie roztacza przyjemną woń ulubionego płynu do płukania, ale nie na długo. Takie zapachy lubią „opuszczać” tkaniny jeszcze zanim wysuszone znajdą się w szafce. To oczywiście żaden problem (o ile ubrania nie przechodzą nieprzyjemnym zapachem z np. niezadbanego bębna, wówczas może pojawić się woń stęchlizny). Wiele osób jednak uwielbia otulać się przyjemnym zapachem świeżo wypranych ubrań czy zasypiać w pachnącej pościeli, a my mamy na to sposób. Wystarczą dwie rzeczy z kuchennej szafki i tajemniczy składnik.

Jak uzyskać długo pachnące pranie? Najlepszy domowy sposób

Poza tym, że do prania używamy proszku i innych detergentów, pozwalających na wywabienie plam czy zmiękczenie tkanin, do bębna warto niekiedy wrzucić niepozorną mieszankę domowej roboty. Nie potrzeba wiele, bo to tylko dwa składniki plus tajemniczy dodatek, który sprawia, że pranie wprost nasiąka przyjemnym zapachem. Najpierw jednak trzeba przygotować prosty miks, składający się z soli i sody oczyszczonej. To doskonały patent na długo pachnące pranie.

Zobacz także:

Sól dodana do prania wykazuje szereg korzyści. Zmiękcza ubrania, jest skutecznym odplamiaczem, a także pozwala utrzymać biel ubrań. W przeciwieństwie do często powielanego mitu nie sprawia, że czarne ubrania blakną, wręcz przeciwnie — sól dodana do pierwszego prania nowych czarnych ubrań sprawi, że ich kolor utrzyma się dłużej. Ponadto sól pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy i zapach wilgoci.

Z kolei soda oczyszczona, poza tym, że sprawdza się w przypadku wywabiania trudnych plam, działa jak odświeżacz, pochłaniając nieprzyjemne zapachy, a także sprawia, że przyjemna woń utrzyma się na dłużej.

Jak zrobić domowy specyfik na pachnące pranie? Ważna jest proporcja

Chcąc przygotować specyfik domowej roboty na długo pachnące pranie, wymieszaj sól i sodę w proporcji 3:1, a więc 3 części soli przypadają na 1 część sody. Możesz od razu przygotować cały słoik takiego specyfiku, mieszając 3 szklanki soli i 1 szklankę sody, i dozować do prania w razie potrzeby. Wybierając sól, możesz postawić na klasyczną sól kuchenną. To jednak nie koniec, ponieważ domowy specyfik na długo pachnące pranie potrzebuje jeszcze jednego — zapachu.

Tajemniczym składnikiem jest więc nic innego jak olejek eteryczny, ale uwaga — postaw na naturalny produkt, którego zapach będzie trwalszy i intensywniejszy. Do przygotowanej mieszanki soli i sody dodaj olejek eteryczny według uznania — pamiętaj, że jest skoncentrowany, łatwo więc przesadzić. Mieszając składniki w ilości podanej wyżej (3+1 szklanka), powinno wystarczyć 20-30 kropli olejku eterycznego. Tak przygotowany miks stosuj z umiarem — wystarczy jedna łyżka lub dwie (w zależności od wielkości wsadu) wsypana bezpośrednio do bębna (oczywiście przy jednoczesnym używaniu proszku czy płynu do prania).

O tym, pamiętaj. Inaczej wyjmiesz śmierdzące pranie z bębna

Pachnące pranie to nie tylko skutek używania specyfików, które pozwolą je dobrze „naperfumować”. Istotna jest również dbałość o szczegóły, które znacząco mogą wpłynąć na to, czy ubrania będą, bądź nie, ładnie pachnieć. Przede wszystkim pranie należy wyjmować z bębna tuż po zakończeniu cyklu. Zostawianie upranych ubrań w pralce może prowadzić do rozwoju nieprzyjemnego zapachu, uszkodzenia tkanin i sprzyjać rozwojowi bakterii oraz pleśni. 

Ponadto należy na bieżąco sprawdzać stan urządzenia — czy filtr jest czysty, a bęben niezakamieniony. Zapuszczona pralka nie będzie funkcjonować w 100% prawidłowo, a wtedy nawet najmocniejszy detergent nie „wykurzy” nieprzyjemnego zapachu z ubrań.