Soczysty, zielony trawnik to powód do dumy. O tym, jak wiele trzeba, by osiągnąć i utrzymać taki efekt, wie każdy, kto ma dom z ogrodem lub działkę. Często się zdarza, że na trawniku pojawiają się suche i żółte plamy, a przyczyn może być naprawdę wiele. Sprawdźcie, jak temu zapobiec, w jaki sposób zadbać o trawnik oraz z jakiego powodu najczęściej trawa żółknie.
Skąd biorą się żółte, suche plamy na trawniku?
Jak już wspomnieliśmy, powodów, dla których trawnik żółknie, może być naprawdę wiele. Jeśli macie zwierzęta domowe, bardzo prawdopodobne jest, że za suche placki na trawie odpowiada wasz pupil. Psy na „toaletę” wybierają sobie raczej krzewy i drzewka, natomiast suczki swoje potrzeby załatwiają właśnie na trawniku. Psi mocz błyskawicznie wypala źdźbła trawy, przez co ta żółknie i zasycha, a na trawniku pozostają okrągłe, suche plamy.
Zobacz także:
Jeżeli jednak nie macie psa lub pilnujecie, by załatwiał się poza działką, bardzo możliwe jest, że… dbacie o trawnik z przesadną troską. W sklepach ogrodniczych wybór nawozów do trawy jest bardzo szeroki, ale trzeba pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Często trawnik żółknie i zasycha na skutek użycia zbyt dużej ilości nawozu lub nawożenia w nieprawidłowy sposób. Suche placki wypalonej trawy w różnych miejscach to może być skutek nierównomiernego rozsypania nawozu. W takiej sytuacji należy całkowicie wstrzymać się ze stosowaniem wszelkich odżywek do trawy na kilka tygodni i w tym czasie regularnie i obficie ją podlewać. Dzięki temu zalegający w trawie nawóz się rozpuści i wniknie do gleby zamiast wypalać trawę.
Dlaczego jeszcze trawnik żółknie?
Plamy na trawniku mogą się pojawiać także z innych powodów. Dzieje się tak przez:
- Choroby grzybowe: jeżeli trawnik pokryty jest plamami o szarym zabarwieniu albo pojawia się na nim różowy nalot, może to być objaw pleśni śniegowej. To częsty problem pojawiający się nie tylko wczesną wiosną, ale także latem, gdy jest ciepło i deszczowo.
- Zbyt niskie koszenie: jeżeli ostrza kosiarki są ustawione za nisko, może to doprowadzić do żółtej plamistości trawników. Objawia się niewielkimi żółtymi plamami o kilku centymetrach średnicy.
- Pędraki: larwy te żerują pod ziemią i uszkadzają korzenie trawy, przez co trawnik żółknie i usycha. Jeżeli w uszkodzonych miejscach trawę można bardzo łatwo wyrwać z ziemi, a korzenie są w złym stanie, jest to oznaka żerowania pędraków.
Jak uratować trawnik?
W przypadku przenawożenia trawnika, wystarczy przerwać nawożenie i obficie podlewać trawę. Jeśli mamy do czynienia z chorobami grzybowymi, konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty. Warto przed zakupem skonsultować się z pracownikiem sklepu ogrodniczego, który pomoże wam wybrać odpowiedni produkt oraz poinstruuje was jak się nim posługiwać. Pędraki z kolei można zwalczać biologicznie, np. z pomocą preparatów zawierających bakterie, które tworzą w glebie warunki zupełnie niesprzyjające larwom.