Kupując tabletki do zmywarki, nie wydajemy dużo, bo około 90 gr za sztukę. W skali częstego mycia naczyń daje to jednak dodatkowy koszt, którego da się uniknąć i to w ekologiczny sposób. Wystarczy postawić na domowy patent, który pozwala łatwo i szybko przygotować spory zapas naturalnych kapsułek do zmywarki.
Patent na domowe kapsułki do zmywarki
Domowe kapsułki do zmywarki przygotujesz z produktów, które masz w domu. A jeśli nie — ich zakup to naprawdę groszowe sprawy. Potrzebne są jedynie:
Zobacz także:
- 1/2 szklanki wody,
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 1/4 szklanki kwasku cytrynowego,
- 1/2 szklanki soli.
Aby wykonać te naturalne kapsułki do zmywarki, wystarczy, że będziecie trzymać się tych kroków:
- W dużej misce wymieszajcie 1 szklankę sody oczyszczonej z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego oraz 1/2 szklanki soli.
- Do suchej mieszanki stopniowo dodawajcie wodę (1/2 szklanki). Składniki mieszajcie cały czas, aż połączą się w jednolitą masę.
- Na koniec możecie dodać jeszcze kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
- Przełóżcie uzyskaną pastę do silikonowych foremek (np. takich do lodu).
- Pamiętajcie, by masę w foremkach pougniatać, aby stworzyła ona zbite porcje.
- Tak przygotowane tabletki pozostawcie na kilka godzin, aby stwardniały.
Te domowe kapsułki pozwolą oszczędzić. Pamiętaj jednak o wsparciu zmywarki
Domowe kapsułki do zmywarki będą nie tylko tanie jak barszcz, ale też skuteczne. Spełniają swoją rolę, usuwając tłuszcz i nabłyszczając naczynia. Składniki, z których je wykonujemy, podczas działania zmywarki uwalniają się, rozpuszczając brud i osady.
Warto pamiętać jednak, że takie kapsułki domowej roboty mogą nie poradzić sobie z przypalonymi patelniami czy zaschniętymi resztkami jedzenia, ponieważ zawierają tylko łagodne składniki. Aby zmywarka działała skutecznie i dbała o czystość naszych naczyń, konieczne jest wspieranie jej takimi środkami jak sól do zmywarki (która zmiękcza wodę i chroni zmywarkę) oraz płyn nabłyszczający (zapobiegający osadom).
Zasady oszczędnego używania zmywarki
Mycie naczyń w zmywarce może wydawać się kosztownym rozwiązaniem, jednak w zestawieniu z myciem ręcznym wcale tak nie jest. Działanie zmywarek jest bardziej ekonomiczne pod względem zużycia wody niż ciągłe lanie jej z kranu do przepłukania każdego naczynia po kolei. Ponadto używanie kapsułek w porównaniu do ciągłego wylewania płynu do naczyń na gąbkę też jest oszczędną opcją.
Jeśli chcecie, aby zmywarka była jeszcze bardziej oszczędnym urządzeniem w waszej kuchni, warto wprowadzić kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim należy wypełniać zmywarkę po brzegi. Unikajcie włączania jej z kilkoma naczyniami w środku. Lepiej uruchamiać ją wtedy, gdy jest pełna. Warto dostosowywać też odpowiedni program zmywania — wybierajcie program ECO, gdy jest to możliwe. Nie sprawdzi się on jednak w przypadku silnie zabrudzonych naczyń. Wówczas postawcie na intensywniejszy program lub zmywanie w wyższej temperaturze.
Jak często trzeba czyścić zmywarkę?
W ekonomicznym używaniu zmywarki ważną rolę pełni również jej czystość. Należy czyścić ją regularnie, co pomoże uniknąć gromadzenia się w jej wnętrzu brudu i kamienia. Jak często to robić? Zaleca się, aby filtr zmywarki czyścić co 1-2 tygodnie. Z kolei gruntowne czyszczenie zmywarki powinno się wykonywać raz na 1-3 miesiące, w zależności od intensywności użytkowania.
W celu dokładnego wyczyszczenia zmywarki możecie postawić na kupne detergenty lub też na naturalne metody. Dobrze sprawdzi się tutaj soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy, wsypane do przegródki. Z takim „środkiem czyszczącym” wystarczy nastawić pustą zmywarkę, a wyczyści się sama.