W Polsce wiele jest owadów, których obecność może nam dokuczać. Ich występowanie wzrasta wiosną i latem. Z reguły staramy się wtedy unikać kleszczy, komarów czy os. Okazuje się jednak, że niektóre z tych groźniejszych gatunków mogą być trudne do rozpoznania. Jednym z nich jest bąk bydlęcy, który na pierwszy rzut oka może zostać pomylony z raczej nieszkodliwą pszczołą czy zwykłą muchą.
Ten groźny owad występuje w Polsce. Gdzie można go spotkać?
Bąk bydlęcy jest pospolitym gatunkiem owada, który występuje szeroko w Europie, Azji i północnej Afryce. Nierzadko spotkać go można również w Polsce. Najpewniej natkniecie się na niego na pastwiskach, łąkach, leśnych polanach czy brzegach zbiorników wodnych.
Zobacz także:
Choć nie należy on do najbardziej popularnych owadów w Polsce, potrafi być uciążliwy i szkodliwy zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Przenosi bowiem groźne choroby. Niestety, możemy go pomylić z innymi, mniej szkodliwymi owadami.
Bąk bydlęcy — jak go rozpoznać?
Bąk bydlęcy to duży, mocno zbudowany owad. Może mylić się z większą muchą, ponieważ ma charakterystyczne zielone, duże oczy. Jego długość ciała może sięgać od 20 do 25 mm. Na pierwszy rzut oka owad ten może pomylić się również z pszczołą, bo jego tytułów pokryty jest żółtymi włoskami, a na odwłoku widoczne są jasnobrązowe pierścienie, z trójkątem na środku.
Owady te latają z charakterystycznym, dość głośnym brzęczeniem. Samce odżywiają się głównie nektarem i pyłkiem kwiatów. To jednak właśnie samice mogą ukąsić człowieka lub zwierzę, ponieważ żywią się krwią. Wraz z ukąszeniem wprowadzają one w miejsce nakłucia substancje, które zapobiegają krzepnięciu krwi.
Szkodliwy owad, którego można pomylić z muchą lub pszczołą
Gdy owady te występują masowo wśród bydła, mogą powodować u zwierząt ogólne osłabienie, spadek wagi i mleczności. Bąk bydlęcy jest również szkodliwy dla ludzi. Jego ukłucia są bolesne.
Poza bólem, ugryzienia te niosą ze sobą również niebezpieczeństwo. Bąk bydlęcy może bowiem przenosić groźne choroby, takie jak: tularemia czy wąglik. Może być także nosicielem pasożytów – świdrowców i nicieni. Co więcej, u niektórych osób ugryzienie przez bąka bydlęcego może wywołać reakcję alergiczną, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym.
Gdy ugryzie was bąk bydlęcy, przede wszystkim nie drapcie miejsca ukąszenia. Możecie zastosować zimne okłady, które pomogą zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Możecie też posmarować miejsce ukąszenia żelami z aloesem lub rumiankiem, które mają działanie łagodzące i przeciwzapalne.