W Polsce natknąć się można na roślinę, która na pierwszy rzut oka wygląda na zwyczajny kwiat lub chwast. Okazuje się jednak, że jest ona silnie trująca, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Kwitnie niemal przez całe lato, zalewając parki, łąki i lasy. Ze względu na charakterystyczny wygląd, można pomylić ją z wrotyczem czy dziurawcem, dlatego warto mieć się na baczności.

Ta roślina masowo rośnie w Polsce. Jest silnie trująca

Starzec jakubek występuje powszechnie w całej Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce też jest rośliną pospolitą. Spotkać go można często na łąkach, pastwiskach, przydrożach, brzegach pól i lasów, a także w zaroślach. Może kwitnąć od czerwca do sierpnia, jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające.

Zobacz także:

Należy do rodziny astrowatych. Wyróżnia się on wysoką, prostą łodygą, która może osiągać nawet 120 cm wysokości. Jego dolne liście są grube i lirowate, a górne pierzastodzielne. Charakterystyczną cechą starca jakubka są żółte kwiaty, w kształcie koszyczków.

Fot: Nick Taurus/AdobeStock

Żółte i niewielkie kwiaty starca jakubka, można pomylić z innymi, które nie są szkodliwe czy trujące. Z wyglądu przypominają one m.in. dziurawiec, wrotycz czy nawet mlecz polny. Z kolei liście tej rośliny są podobne do liści rukoli. Przez te podobieństwa może dochodzić do nawet tragicznych w skutkach pomyłek. Warto się ich ustrzec, ponieważ jest to niebezpieczna roślina. Aby to zrobić, należy zapamiętać, jak wygląda i czym się wyróżnia.

Trujący starzec jakubek. Prowadzi do chorób, a nawet do śmierci

Starzec jakubek to roślina dwuletnia lub wieloletnia. Jest trująca dla ludzi oraz dla zwierząt, w tym szczególnie dla koni i królików. Zawiera ona bowiem toksyczne alkaloidy pirolizydynowe, które uszkadzają wątrobę oraz prowadzą do rozwoju nowotworów. Wszelkie preparaty na bazie tej rośliny oraz jej surowe lub suszone ziele jest hepatotoksyczne, mutagenne i kancerogenne.

Nie należy spożywać tej rośliny, nawet w małych ilościach, ze względu na jej toksyczne właściwości. Spożycie starca jakubka nawet w niewielkiej ilości, może prowadzić do ciężkiego zatrucia, ponieważ jego trucizna kumuluje się w wątrobie. Starzec jakubek zawiera szkodliwe substancje, które są toksyczne dla wątroby i mogą wywoływać uszkodzenia neurologiczne.

Po zatruciu starcem jakubkiem wystąpić mogą bóle brzucha, nudności i wymioty. Zatrucia nim mogą być tak silne, że ich skutkiem stać się może zachorowanie na żółtaczkę, a w ciężkich przypadkach nawet śmierć. Należy go zatem trzymać z dala zarówno od ludzi, jak i od zwierząt.