Kiedy myślimy o owadach, które osiągają imponujące rozmiary, raczej kojarzymy je z egzotycznymi miejscami na świecie. Ale również w Polsce żyje kilka gatunków, które swoim wyglądem mogą wywołać przyspieszone bicie serca. Wśród nich jest wałkarz lipczyk, czyli chrząszcz, którego możemy spotkać właśnie teraz, czyli w lipcu. Jest jeszcze większy od chrabąszcza majowego!

Jak wygląda wałkarz lipczyk?

fot: dinar12/AdobeStock

Zobacz także:

Wałkarz lipczyk jest jednym z największych chrząszczy, jakie żyją w naszym kraju. Ciało dorosłego osobnika może mieć długość nawet 4 centymetrów. Tym, co go odróżnia od chrabąszcza majowego jest nie tylko większy rozmiar, ale i wygląd. Wałkarz ma brązowy pancerz pokryty nieregularnymi, białymi plamami, a samce dodatkowo wyposażone są w długie i wachlarzowate czułki. Większość życia owady te spędzają pod ziemią – tam jeszcze jako larwy przez kilka lat żywią się korzeniami i mogą być niezłym utrapieniem dla ogrodników. 

Wałkarz lipczyk. Gdzie można go spotkać?

Ten duży chrząszcz w swojej „ostatecznej” formie pokazuje się dopiero w lipcu, gdy wychodzi spod ziemi w poszukiwaniu partnera. W ciągu dnia wałkarze są praktycznie niewidoczne, ponieważ w tym czasie siedzą nieruchomo na pniach drzew iglastych. Największą szansę na spotkanie tego owada mamy właśnie w okolicy lasów, w których dominują świerki i sosny. Ale nie tylko, ponieważ wałkarz lipczyk lubi też przesiadywać na dębach.

Robi się aktywny wieczorem, a do naszych domów może go wabić światło. Nie zdziwcie się więc, gdy o zmierzchu „odwiedzi” was ten ogromny chrząszcz. I nie musicie się go bać – choć jest bardzo duży, to nie stanowi zagrożenia. Wałkarz nie gryzie ani nie żądli, dlatego jeśli wleci do domu, należy zgasić światło i wypuścić owada przez szeroko otwarte okno. 

Czy wałkarz lipczyk jest szkodnikiem?

Dorosłe osobniki wałkarza lipczyka nie stanowią zagrożenia dla ludzi ani upraw. Owad ten jest jednak uznawany za szkodnika w stadium larwalnym. Pędraki żyją pod ziemią kilka lat i są bardzo żarłoczne – mogą uszkadzać delikatne korzenie roślin, przez co te żółkną, usychają i w końcu zamierają. Obecność pędraków można poznać właśnie po nagłym pogorszeniu kondycji roślin, a wytępienie larw nie jest łatwe. Stanowi największe zagrożenie dla szkółek leśnych, w których rosną iglaki oraz dla młodych drzew iglastych. 

Jeżeli wybieracie się na wakacje nad polskim morzem, wypatrujcie wałkarza o zmierzchu. Owady te preferują miejsca piaszczyste, gdzie rosną drzewa iglaste i można spotkać je właśnie w okolicach wydm nad morzem.