Czarna plamistość róż to groźna choroba, która może zniweczyć cały pielęgnacyjny trud włożony w uprawę kwiatów. Aby ją zwalczyć, warto wykorzystać domowy oprysk, który możemy w prosty i tani sposób przygotować na bazie składnika, który znajdziemy w kuchni. Sprawdź, jak rozpoznać tę infekcję i jak przygotować skuteczny domowy środek, który pomoże sobie z nią poradzić.

Jak rozpoznać czarną plamistość róż?

Czarna plamistość róż bywa niekiedy mylona z inwazją mączniaka rzekomego. Czym różnią się te choroby? W przypadku mączniaka rzekomego ważne jest nie tylko to, co zobaczymy na liściach, lecz także to, co znajdziemy na ich spodzie. Mączniak rzekomy będzie objawiał się nie tylko plamami na wierzchu liści. W takiej sytuacji wystąpi również biały nalot na spodniej części liści.

Zobacz także:

W przypadku czarnej plamistości róż na liściach pojawiają się plamy, które mogą przybierać różne barwy - szarą, brązową oraz czarną. Małe plamki łączą się i zaczynają pokrywać coraz większą powierzchnię liścia. Możemy je również zaobserwować na łodygach. Większe plamy będą charakteryzowały się jaśniejszym środkiem.

Domowy oprysk na czarną plamistość róż

W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór środków, które pomogą nam pozbyć się czarnej plamistości róż, jednak skuteczny środek możemy przygotować także samodzielnie. Nie wymaga to ani żadnych umiejętności, ani wiele czasu. Wystarczy wykorzystać produkt, który większość znajdzie w domu, czyli sodę oczyszczoną. Jedną łyżeczkę sody należy wsypać do litra wody i wymieszać.

Warto (ale nie jest to konieczne) dodać do roztworu kilka kropel płynu do naczyń, dzięki czemu mikstura będzie lepiej trzymała się liści, a co za tym idzie, będzie bardziej skuteczna. Kiedy mieszanka jest gotowa, przelewamy ją do butelki ze spryskiwaczem i opryskujemy róże, nie zapominając o spodzie liści. Taki oprysk przeprowadzamy raz w tygodniu, a dodatkowo po każdym deszczu.

Jak uniknąć czarnej plamistości róż?

Działania profilaktyczne, które pozwolą nam uniknąć czarnej plamistości róż, warto podejmować już na etapie wybierania odmiany, którą chcemy posadzić. Niektóre z nich będą bardziej odporne na tę chorobę. Aby róże nie padły ofiarą infekcji, powinny mieć również wystarczająco dużo dostępu do światła.

Ważne jest też zapewnienie im odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zachowując między nimi odstępy, dzięki czemu unikniemy gromadzenia się wilgoci. Pomoże w tym także ostrożność podczas podlewania. Róże powinniśmy nawadniać u podstawy, uważając, aby nie moczyć liści. Konieczne jest również utrzymywanie czystości dookoła kwiatów. Ważne, aby regularnie pozbywać się chwastów oraz opadłych liści