20 listopada ogłoszono wyniki rankingu „World's Best 100 Cities”, tworzonego przez kanadyjską firmę marketingową Resonance Consultancy. Pojawiły się w nim również polskie akcenty. Wyróżnione zostały dwa miasta, które wyprzedziły między innymi Porto, Hongkong i Ateny. Polskie metropolie zajęły 60. i 74. miejsce. Kto stanął na podium, co brano pod uwagę w rankingu i za co doceniono polskie miasta?
World's Best 100 Cities. Co brano pod uwagę?
W rankingu „World's Best 100 Cities” brano pod uwagę takie czynniki jak koszty życia, dostęp do terenów zielonych i ceny wynajmu mieszkań. Zestawienie oparto również na podstawie informacji na temat możliwych sposobów spędzania czasu wolnego, liczby atrakcji i miejsc kultury. Nie pominięto także stopnia wykształcenia mieszkańców, najlepszych uniwersytetów dostępnych w mieście, połączeń z lotniskami oraz stopnia bezrobocia. Wybierając najlepsze miasta, wzięto też pod uwagę potencjał inwestycyjny i możliwości podjęcia pracy.
Zobacz także:
To tylko część czynników, które stanowiły podstawę metodologii zestawienia. Z pewnością między innymi z jej powodu ranking „World's Best 100 Cities” został nazwany przez agencję prasową Bloomberg „najbardziej wyczerpującym zestawieniem tego rodzaju, które przedstawia miasta najbardziej atrakcyjne dla miejscowych, odwiedzających i biznesmenów, zamiast patrzeć tylko na znośność życia i atrakcyjność dla turystów”. Listę najlepszych miast stworzono na podstawie odpowiedzi 22 tysięcy respondentów pochodzących z 30 krajów.
Najlepsze miasta świata. Kto stanął na podium?
Zestawienie „World's Best 100 Cities” po raz dziesiąty z rzędu otwiera Londyn, wyróżniony między innymi w kategoriach życia nocnego i dostępu do połączeń lotniczych. Na drugim miejscu znalazł się Nowy Jork, przy którym zwrócono uwagę na przykład na potencjał biznesowy oraz kulturę. Podium zamknął Paryż, doceniony za widoki i zabytki, a także miejsca, w których można zrobić zakupy. Tuż za najlepszą trójką znalazło się Tokio, na piątym miejscu Singapur, szóstą pozycję zajął Rzym, a siódmą Madryt. Ósma w rankingu była Barcelona. Zestawienie dziesięciu najlepszych miast zamykają Berlin i Sydney.
⚡WHAT ARE THE WORLD'S #BESTCITIES IN 2025? Get your free report.⚡
— Resonance Consultancy (@Resonanceco) November 20, 2024
🔗https://t.co/eVljI21sxo
For the 10th year in a row, Resonance is excited to announce our latest World’s Best Cities rankings and report, the planet's most comprehensive. Thoughts on the ranking? Comment!🍿 pic.twitter.com/4u3p096CDQ
Polskie akcenty w zestawieniu „World's Best 100 Cities”
W rankingu „World's Best 100 Cities” znalazły się także polskie miasta, a były nimi Kraków i Warszawa. Stolica Małopolski uplasowała się na 60. miejscu, natomiast Warszawa zajęła 74. pozycję. Kraków wyprzedził takie metropolie, jak Szanghaj, Nowy Orlean czy Walencję.
Niewiele miast w Europie Wschodniej może pochwalić się większym znaczeniem historycznym niż Kraków. Miasto, w dużej mierze oszczędzone przez bombardowania z II wojny światowej, posiada starodawne miejskie perełki, od Zamku Królewskiego na Wawelu po Sukiennice, które, mając swoje początki w XIII wieku, mogłyby konkurować o tytuł najstarszego centrum handlowego w Europie - czytamy w uzasadnieniu tego wyboru.
Kraków wyróżniono między innymi za atrakcje i dostęp do muzeów. Z kolei Warszawa została doceniona na przykład za osiągnięcia oświatowe, rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej oraz wysokie PKB na mieszkańca. Zwrócono również uwagę na to, że odbudowuje się Pałac Saski, a także otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a planach jest budowa CPK.
Number 1 for a decade.
— Mayor of London, Sadiq Khan (@MayorofLondon) November 25, 2024
That’s right, London has been named the greatest city in the world for the 10th year in a row—an achievement that reflects our city’s resilience and unmatched global appeal.
Here’s to setting the standard for years to come 🎉https://t.co/5CT4sWA1AM