Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Kiedy tylko robi się cieplej, wszystko się zazielenia, a w powietrzu słychać bzyczenie różnych owadów. Ale te najbardziej pracowite nie wydają praktycznie żadnych dźwięków – czyli oczywiście mrówki. Są maleńkie, ale w ogrodzie czy w domu potrafią spędzać nam sen z powiek. Zamiast sięgać po metody ostateczne, lepiej mrówki po prostu odstraszyć. Wykorzystajcie w tym celu pewien produkt, którego często używacie w kuchni.
Czy mrówki są pożyteczne?
Wielu ogrodników na widok mrówek na swojej działce załamuje ręce. Dlaczego? Owady te, choć są bardzo pożyteczne i potrzebne w ekosystemie, nie są szczególnie pożądane w ogródkach. Przede wszystkim mrówki mogą hodować mszyce. Te produkują spadź, bardzo słodką substancję, za którą mrówki przepadają. Mszyce bardzo szybko i skutecznie niszczą rośliny w ogrodzie i na balkonie, a pozbycie się ich nie jest proste.
Zobacz także:
Ponadto, gdy trwa susza, mrówki mogą zacząć zjadać nasze rośliny w poszukiwaniu wody. Na swoich odnóżach przenoszą też zarodniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób grzybowych. Narażone są na nie zarówno kwiaty, jak np. pelargonie, a także warzywa, zwłaszcza pomidory.
Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?
Podkreślmy jeszcze raz, że mrówki pełnią ważną rolę w ekosystemie i nie powinniśmy ich zwalczać (nie metodami ostatecznymi). To „czyściciele” - prędko usuwają materię organiczną w postaci odpadów, martwych zwierząt czy owadów, a do tego użyźniają glebę.
Mrówki da się za to odstraszyć i zniechęcić je do przebywania w naszym ogrodzie czy na balkonie. Można w tym celu wykorzystać ich zmysł węchu, czyli posadzić rośliny, które wydzielają nieznośny wprost dla mrówek zapach. To m.in.:
- lawenda,
- mięta,
- tymianek,
- bazylia,
- wrotycz.
Skuteczny sposób na mrówki
A jeżeli nie chcecie od razu sadzić nowych roślin, możecie przepędzić mrówki w jeszcze prostszy sposób. Nie przepadają one za zapachem majeranku – tej samej przyprawy, która tak dobrze pasuje do kotletów mielonych i innych dań mięsnych. Wystarczy rozetrzeć najpierw suszony majeranek w dłoniach, by wydobyć z niego aromat, a następnie rozsypać wszędzie tam, gdzie pojawiają się mrówki. A także zapobiegawczo wokół roślin narażonych na mszyce, by mrówki nie zaczęły ich tam hodować.
Poza majerankiem, pomocny może być także cynamon, za którym mrówki również nie przepadają. A jeżeli macie własne krzaczki pomidorów w ogrodzie, zerwijcie kilka liści, rozetrzyjcie je i rozłóżcie wokół mrowiska. Ich zapach także działa odstraszająco i może pomóc pozbyć się mrówek z ogrodu.