O tym domowym środku do czyszczenia podłóg (i nie tylko) dowiedziałam się od koleżanki. Wykonanie go zajmuje dosłownie kilka minut, a na chemię ze sklepowych półek nie muszę wydawać ani grosza. Tej cudownej mikstury używam na co dzień, ale szczególnie doceniam przed świętami, gdy oprócz lśniących paneli, zależy mi także na pięknym zapachu, który zaskoczy gości od razu po wejściu do domu. Najlepsze jest to, że do wykonania tego pachnącego środka do czyszczenia potrzebujesz wyłącznie 2 składników i wody. Co należy przygotować?

Jak przygotować domowy środek do mycia podłóg?

Mycie podłóg to jedna z tych czynności, które powinny być wykonywane regularnie, gdyż są to miejsca najbardziej narażone na osadzanie się brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. I choć na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków do czyszczenia i pielęgnacji różnych powierzchni, to zwykle ich zakup wiąże się z dość sporym wydatkiem. Aby jednak uzyskać widoczne rezultaty po sprzątaniu i cieszyć się lśniącą podłogą oraz przyjemnym, świeżym zapachem w domu, wcale nie trzeba zaglądać zbyt głęboko do portfela.

Zobacz także:

W tym przypadku wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki po 5 liści laurowych, zaparzyć je w wodzie, a następnie zmieszać z letnią wodą oraz kilkoma kroplami dowolnego płynu do naczyń. Powstałą miksturę można przelać do wiadra i zamoczyć w niej mop lub ściereczkę. Warto podkreślić, że ten domowy środek do czyszczenia sprawdzi się nie tylko w przypadku mycia podłóg. Ze względu na wykorzystanie bezpiecznych dla żywności i kontaktu ze skórą składników, można go stosować także do sprzątania innych domowych powierzchni, np. mebli, również tych w kuchni.

Jakie właściwości mają liście laurowe?

Dodanie liści laurowych do domowego środka do mycia podłóg sprawia, że po sprzątaniu w całym domu unosi się naturalny, świeży zapach, który utrzymuje się nawet do kilku dni. Dzieje się tak ze względu na zawarte w roślinie związki, tj. linalol i eugenol, czyli substancje zapachowe o działaniu antystresowym, zmniejszającym napięcie oraz odprężającym. Oprócz cennych właściwości zapachowych, liście laurowe działają także antybakteryjnie, co sprawia, że skutecznie neutralizują zgromadzone w domu zanieczyszczenia i nieprzyjemną woń.

Jakie są inne domowe metody na mycie podłóg?

Domowy środek do czyszczenia z wykorzystaniem płynu do naczyń oraz naparu z liści laurowych to doskonały pomysł na skuteczne odświeżenie przestrzeni, ale warto poznać także inne metody, które pozwolą cieszyć się czystością i przyjemnym zapachem podłóg bez konieczności zakupu drogiej chemii. Świetnie sprawdzą się także produkty takie jak:

  • sok z cytryny,
  • kwasek cytrynowy,
  • olejki eteryczne o wybranym zapachu,
  • a także płyn do płukania tkanin.