Odporny na suszę i mróz, łatwy w uprawie, a do tego naprawdę efektowny. Goździk siny to banalnie prosta w uprawie bylina, która zachwyci bujnym kwitnieniem, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a efekty jej uprawy przechodzą oczekiwania.
Odmiany goździka sinego. Którą wybrać?
Goździk siny ozdobi ogród połaciami kolorowych, drobnych kwiatów, które dorastają zazwyczaj do 10-30 cm wysokości. Kwiatowe płatki przybierają różne kolory w zależności od odmiany i wydzielają piękny, delikatny zapach. Czas kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Odmiany goździka sinego różnią się głównie kolorem kwiatów, a wśród najciekawszych z nich wyróżniamy:
Zobacz także:
- goździk siny Rubin - jego kwiaty przybierają karmazynową barwę;
- goździk siny Firewitch - kwitnie obficie, a płatki wybarwiają się na różowo;
- goździk siny Grandiflorus - jego duże, ciemnoróżowe kwiaty mają czerwony środek;
- goździk siny Sternkissen - kwitnie na różowo, a płatki przybierają na krawędziach białą barwę.
fot. Perovskia/Adobe Stock
Goździk siny w ogrodzie. Jak o niego dbać, by obsypał się kwiatami?
Goździk siny to efektowna bylina o minimalnych wymaganiach, z którą poradzą sobie nawet początkujący. Ta ozdobna roślina odnajdzie się zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy mniejszym dostępie do słońca nie będzie kwitła tak obficie.
Warto zapewnić jej glebę lekką i przepuszczalną, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Sprawdzi się na przykład podłoże piaszczyste. Najważniejsze, aby ziemia nie była zbyt wilgotna, ciężka i gliniasta. Posadzenie jej w takim podłożu mogłoby się skończyć gniciem korzeni. Goździk siny jest mrozoodporny, więc nie trzeba się również martwić o zabezpieczanie go w okresie zimowym. Jedynie w przypadku bardzo ostrych zim i posadzenia go w miejscu nieosłoniętym od wiatru warto go okryć.
Pielęgnacja goździka sinego. O czym warto pamiętać?
Goździk siny jest odporny nie tylko na mróz, lecz także na suszę. Wystarczy go podlewać dopiero wtedy, kiedy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Ta bylina nie wymaga również regularnego nawożenia. Jedynie wiosną warto zastosować nawóz, na przykład taki do roślin kwitnących. Ważne, aby nie zawierał zbyt dużo azotu, ponieważ nadmiar tego składnika może spowodować, że goździk siny będzie się rozrastał kosztem kwitnienia. Z kolei do zabiegów pielęgnacyjnych, na które dobrze jest zwrócić uwagę, należy przycinanie. Ta bylina bardzo dobrze reaguje na ten proces, a dzięki niemu pięknie rośnie i bujnie kwitnie. Przycinanie przeprowadza się po zakończeniu kwitnienia.