Dla borówki amerykańskiej (a właściwie borówki wysokiej) najważniejsze jest, by mogła rozwiać się w dobrze przepuszczalnej ziemi o kwaśnym odczynie (około 3,5-4,5 pH), dobrze też, jeśli ma dobry dostęp do słońca i jest osłonięta od wiatru. Nie sposób nie wspomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu, które w lipcu powinno zostać przeprowadzone w specjalny sposób.
Pielęgnacja borówki amerykańskiej w lipcu. O tym pamiętaj
Nawożenie borówki amerykańskiej przeprowadza się 2-3 razy w sezonie. Po raz pierwszy, na wiosnę, kiedy pojawiają się pąki kwiatowe, czyli mniej więcej na przełomie kwietnia i maja. Wiosenne nawożenie odbywa się przy użyciu nawozów azotowych, które pobudzają rośliny do intensywnego wzrostu. Następnym terminem nawożenia jest czas, kiedy krzaczki zaczynają owocować, czyli lipiec.
Zobacz także:
Lipcowe nawożenie to istotny zabieg, który zapewni borówce obfite plony i duże, soczyste owoce. Kluczowy jest dobór składników, jakimi będą karmione krzaki — roślina wymaga wtedy potasu i fosforu, składników, które wspierają wzrost owoców. Co istotne, po 15 lipca powinna się unikać zasilania borówek nawozami mineralnymi zawierającymi azot — późne nawożenie azotem może prowadzić do nadmiernego wzrostu pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Takie borówki mogą przemarzać.
Borówka amerykańska uwielbia ten domowy nawóz. Lipiec to najlepsza pora
Działanie mieszanek specjalnie przeznaczonych do karmienia borówki amerykańskiej warto wesprzeć domowym nawozem bogatym w niezbędne w lipcu potas i fosfor. Powstaje on na bazie bardzo popularnych w ogrodnictwie skórek z banana. Przygotowane na ich bazie nawozu jest możliwe na kilka sposobów: od wysuszenia i przygotowania proszku po sporządzenie gnojówki.
Przygotowanie nawozu płynnego rozpocznij od pokrojenia skórek z 2-3 bananów na mniejsze kawałki. Następnie zalej je 1 litrem ciepłej wody i odstaw na 1-2 w ciepłym miejscu. Po tym czasie roztwór rozcieńcz z wodą w proporcji 1:2 i podlej borówki (wystarczy raz na 4 tygodnie). Z kolei nawóz suszony przygotujesz, krojąc skórki z 2-3 bananów na mniejsze kawałki i susząc je w suszarce do grzybów lub piekarniku. Zmielone możesz wymieszać z wodą i podlewać taką mieszanką borówki lub podsypywać nimi glebę (raz na 2-3 tygodnie).
Zasady uprawy borówki amerykańskiej. Za to ci się odwdzięczy
W uprawie borówki amerykańskiej najważniejsza jest znajomość potrzeb tej roślinki. Mimo że nie jest specjalnie wymagająca, potrzebuje nieco uwagi. Ponadto o błędy nie jest trudno, dlatego też szczególnie warto zwrócić uwagę na:
- podłoże — powinno mieć kwaśne odczyn (około 3,5-4,5 pH), najlepiej, by było przepuszczalne,
- stanowisko — borówki wysokie uwielbiają słońce, dlatego dobrze znaleźć im takie miejsce, które będzie odpowiadało tym potrzebom, jednocześnie jednak należy zadbać, by krzaki były osłonięte od wiatru,
- podlewanie — borówki amerykańskie należy podlewać regularnie, najlepiej 2 razy w tygodniu, a w okresie suszy i upałów częstotliwość tę należy zwiększyć,
- przycinanie — zabieg ten przeprowadza się wczesną wiosną, przed startem okresu wegetacyjnego,
- ściółkowanie — borówka amerykańska odwdzięczy się za ten zabieg, ponieważ ogranicza on rozwój chwastów oraz ubytki wody z gleby.