Policjanci z Kątów Wrocławskich mieli nietypowe zadanie. Tym razem musieli pomóc nie człowiekowi, lecz zwierzęciu. Dzięki ich interwencji do swojego leśnego domu spokojnie wróciło pewne włochate stworzenie. Nagranie z akcji ratunkowej stało się popularne w internecie.

„Odprowadzamy cię do lasu”. Policjanci uratowali dzika

Funkcjonariusze policji z Kątów Wrocławskich spotkali w trakcie patrolu młodego dzika. Zwierzę przemieszczało się w pobliżu szosy. Policjanci postanowili mu pomóc, jednak zrobili to w nietypowy sposób – zawołali zwierzę i zachęcili je, by biegło za radiowozem. Akcja ratunkowa wyglądał niemal jak wspólny jogging.

Zobacz także:

Policjanci nadali dzikowi imię „Franek”. Na nagraniu słychać, jak zachęcają zwierzę do biegu niczym trenerzy fitness.

„Franek chodź za nami, chodź”

„Trzeba kilogramy zgubić”

„Franciszek! Jogging z policją”

„Krótka pauza i jedziemy dalej”.

Interwencja zakończyła się sukcesem. Dzik Franek wrócił do lasu. Warto dodać, że tego typu zabawny przypadek jest również częścią pracy policjantów. Nagranie wyjątkowo spodobało się internautom – film zyskał na Facebooku 16 tys. polubień i 1,2 mln odtworzeń.

Jaką funkcję w ekosystemie leśnym pełni dzik?

Korzyści z obecności dzików w lesie jest wiele. Zwierzęta te mają wyczulony węch i wyszukują larwy owadów, gryzonie i dżdżownice. Charakterystycznym ich zachowaniem jest rycie w ziemi – niekiedy ludzie mają im to za złe, lecz dzięki temu ściółka leśna zostaje spulchniona i tym samym gleba staje się bardziej żyzna. Dziki jedzą również nasiona roślin, które wydalają później na różnych obszarach i przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności środowiska. Pożywieniem dzików są także chore ssaki, padlina i ssaki wszystkożerne – spożywając je, oczyszczają ekosystem.

Dziki są dużymi i silnymi zwierzętami. Samce mogą ważyć nawet ponad 150 kg i osiągać prędkość 50 km/h. Potrafią biec kłusem i galopem. Z ustaleń Banku Danych o Lasach wynika, że w Polsce w 2024 roku żyło 55 156 dzików. Z kolei w Austrii, Szwajcarii, Danii, Niemczech i Szwecji zwierzęta te niemal całkowicie zostały wytrzebione. Jak podaje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, od marca 2019 roku do końca lutego 2023 roku w Polsce zabito ponad 1 mln 316 tys. dzików.

Jak się zachować podczas spotkania z dzikiem?

Choć dziki uznawane są sympatyczne zwierzęta, lepiej na nie uważać. Gdy widzą człowieka, zazwyczaj same się oddalają, lecz gdy są wystraszone i zestresowane, mogą zaatakować.

W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić. Jeśli dzik nas dostrzeże najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 metrów na sekundę. Dzik ma bardzo wyczulony węch (w odległości 500 metrów może wyczuć człowieka) oraz wyczulony słuch pozwalający usłyszeć pęknięcie gałązek, trzeszczenie śniegu a nawet szum tarcia ubrań. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch. Mieszkańcy i turyści powinni pamiętać, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna – czytamy na stronie Policji.

Jeśli spotkamy dzika, nie dokarmiajmy go ani nie szczujmy psem. Szczególnie groźne mogą okazać się osobniki, którym towarzyszą warchlaki, ich potomstwo. Młodych nie powinno się w żaden sposób zaczepiać, ani tym bardziej dotykać – w przeciwnym wypadku może się to skończyć atakiem rozwścieczonego rodzica. Gdy na spacerze spotkamy taką „rodzinkę”, spokojnie się oddalmy i nie podążajmy w jej kierunku.