Maj i czerwiec to ostatni dzwonek, aby zasadzić ten wyjątkowy kwiat. Lwia paszcza kwitnie całe lato, a wy będziecie mogli zachwycać się gęstymi kwiatami aż do jesieni. Jest prosta w uprawie, a jeśli dostatecznie o nią zadbacie, to odwdzięczy się prawdziwymi kobiercami wielokolorowych kwiatów.
Ta roślina ozdobna zaleje twój balkon kobiercem kolorowych kwiatów
Lwia paszcza to roślina jednoroczna. Jej uprawa świetnie sprawdza się zarówno w ogrodzie na rabatach, jak i w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Swoją nietypową nazwę roślin ta zawdzięcza wyglądowi kwiatów. Są one dwuwargowe, co wizualnie przypomina pyszczek lwa.
Zobacz także:
Lwia paszcza bywa nazywana także wyżlinem większym. Jest to popularna roślina ozdobna, a swoją sławę zawdzięcza szerokiej gamie kolorów kwiatów oraz tym, że kwitnie bardzo obficie i gęsto. Ponadto nie jest trudna w uprawie. To doskonały wybór, aby ozdobić swój balkon, taras, czy ogród.
Roślina ta w zależności od odmiany, wzrasta na wysokość od 20 cm do nawet 100 cm. Jej liście są jasnozielone i lancetowate. Jej flagowym elementem są kwiaty z charakterystycznym woreczkowatym wzdęciem u nasady. Zebrane są w długie, cylindryczne lub stożkowate kwiatostany, rozwijające się stopniowo od dołu.
Lwia paszcza — idealny okres na posadzenie
Lwią paszczę w pomieszczeniach można siać do gruntu już od marca. Zazwyczaj robi się to na przełomie kwietnia i maja. Z kolei sadzenie do miejsca stałego powinno odbyć się po 15 maja, gdy mija ryzyko przymrozków. Teraz jest więc idealny okres na posadzenie tych pięknych kwiatów.
Jeśli zdecydujecie się na posadzenie lwiej paszczy, warto pamiętać, że rozstawa dla odmian karłowych powinna wynosić około 20 × 20 cm, a dla wysokich 40 × 40 cm. Kwiat ten ma długi okres kwitnięcia — od czerwca do października, a czasem nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Można się więc cieszyć ich widokiem przez całe lato, a nawet jesienią.
Lwia paszcza może zdobić rabaty, klomby, a nawet stanowić część obwódki lub łąki kwietnej. Do ogrodu wybierajcie odmiany wyższe, które mogą być używane jako pojedyncze rośliny lub jako rośliny uprawiane w grupie, dając efektowne kwitnienie. Sprawdzi się ona również w donicach, skrzynkach lub pojemnikach. Na balkon dobrym wyborem będą niskie odmiany lub odmiany o kompaktowym pokroju, które nie będą zbyt wysokie.
Jak uprawiać lwią paszczę w ogrodzie i na balkonie?
Lwią paszczę można uprawiać z rozsady lub bezpośrednio z nasion w gruncie. Rośliny lubią słoneczne lub półcieniste stanowiska oraz żyzne, przepuszczalne podłoże, które powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Dobrze komponuje się ona z innymi roślinami ozdobnymi, takimi jak aksamitka, bukszpan, cynia, dalia, floks, jeżówka, naparstnica, róża, rudbekia.
Aby lwia paszcza kwitła gęsto i zdrowo w waszym ogrodzie lub na waszym balkonie, trzymacie się tych kilku zasad prawidłowej pielęgnacji roślin:
- Unikajcie jej przesuszenia, ale także nadmiernego nawodnienia
- Możecie stosować do niej nawozy do roślin kwitnących, najlepiej z mniejszą zawartością azotu, a większą fosforu i potasu
- Regularnie usuwajcie przekwitłe kwiaty. Pomaga to w utrzymaniu obfitego kwitnienia i przedłuża jego okres