Ten krzew z pewnością nie pozostanie niezauważony w ogrodzie. Jego piękne kwiaty przyciągają wzrok z daleka, a owocowy zapach to tylko jedna z wielu zalet tej rośliny. Sprawdź, dlaczego warto wzbogacić ogród o kielichowca wonnego i jak odpowiednio o niego zadbać, aby cieszył oko bujnym kwitnieniem.

Kielichowiec wonny - co warto o nim wiedzieć?

Kielichowiec wonny jest niezwykle ozdobnym krzewem, który kusi pięknymi kwiatami. Kwestie estetyczne, które można doceniać zwłaszcza w okresie kwitnienia między majem a lipcem, to jednak tylko jedna z wielu zalet tej rośliny. Ze względu na osiąganą wielkość - około dwóch metrów - doskonale sprawdzi się tam, gdzie brakuje nieco bardziej wyraźnego i zauważalnego akcentu w ogrodzie.

Zobacz także:

Tym, co z pewnością zachęci wielu ogrodników do posadzenia kielichowca w ogrodzie, jest to, że jego obecność działa odstraszająco na nieproszonych gości, czyli nornice, których wizyty mogą obfitować w wiele szkód.

Zapach, który działa jak naturalny odstraszacz na szkodniki, jest z kolei kolejną zaletą dla ludzi. Kielichowiec wonny bywa nazywany truskawkowym drzewem, a to ze względu na to, że jego kwiaty wydzielają zapach właśnie tych owoców. Zupełnie inna woń jest wyczuwalna od liści, pędów, a nawet korzeni. Te części rośliny wydzielają bardziej jabłkowy aromat, przełamany nieco nutami cynamonu i goździków.

fot. traveller70/Adobe Stock

Jakie wymagania ma kielichowiec wonny?

W przypadku kielichowca wonnego sprawdzi się zarówno stanowisko słoneczne, jak i częściowo zacienione. Im większy dostęp do słońca będzie miał krzew, tym lepiej dla kwitnienia. Jeśli chodzi o podłoże - najważniejsze jest to, aby ziemia była umiarkowanie wilgotna, ale nie mokra, ponieważ kielichowiec wonny kiepsko znosi zastoje wilgoci.

Najlepsza będzie ziemia żyzna i przepuszczalna. Warto ją dodatkowo wzbogacić o dodatek kompostu, zwłaszcza jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt piaszczysta. Kielichowiec całkiem nieźle radzi sobie w niskich temperaturach, jednak w przypadku bardziej mroźnych zim lub chłodniejszych regionów kraju, warto go okryć w tym okresie agrowłókniną i zastosować ściółkowanie.

Jak dbać o kielichowca wonnego?

Kielichowiec wonny preferuje umiarkowanie wilgotną glebę, dlatego warto pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy oraz w przypadku młodych sadzonek. Nie można jednak przesadzić z nadmiarem wody, ponieważ krzew źle na to zareaguje. Kielichowiec wonny bardzo lubi nawożenie, dlatego warto stosować wieloskładnikowe preparaty, które wzmocnią roślinę i przyczynią się do bujnego kwitnienia.

Cięcie w przypadku tego krzewu nie jest konieczne, jednak z powodzeniem można je przeprowadzać po przekwitnięciu, aby utrzymać pożądany pokrój rośliny i stymulować krzew do zagęszczania. Co ważne, kielichowiec wonny jest trujący, dlatego lepiej unikać sadzenia go tam, gdzie przebywają małe dzieci oraz zwierzaki, które podgryzają rośliny w ogrodzie. Zaleca się również przeprowadzanie zabiegów dotyczących tego krzewu w rękawicach ochronnych.