Krety są aktywne praktycznie przez cały rok, z małymi wyjątkami. Ich największą aktywność w ogrodach obserwuje się wiosną, gdy zaczynają wychodzić po zimie i szukają pokarmu. Wówczas zaczynają się problemy, ponieważ ich obecność źle wpływa na uprawy czy nawet na kondycję trawnika. Ogrodnicy walczą z nimi na różne sposoby. Okazuje się, że wystarczy zastosować jeden niedrogi produkt, który prawdopodobnie macie w swoich kosmetyczkach.
Dlaczego krety pojawiają się w ogrodach?
Krety mogą lgnąć do polskich ogrodów ze względu na kilka czynników. Przede wszystkim przyciąga je obecność owadów i innych szkodników, które dla kretów są pokarmem. Krety żywią się larwami, pędrakami, ślimakami i innymi bezkręgowcami, które często występują w żyznej, wilgotnej glebie. Ponadto w glebie takiej łatwo jest im drążyć tunele. Jeśli więc macie żyzną ziemię w swoim ogródku, prędzej czy później może zawitać do was kret.
Zobacz także:
Ogrody wolne są od naturalnych wrogów kretów, takich jak jastrzębie czy wilki, przez co krety chętnie wybierają te miejsca do życia, ponieważ czują się w nich bezpiecznie. Doskonałym środowiskiem na żerowanie kretów będą ogrody z trawnikami i systemami nawadniania, ponieważ oferują im odpowiednie warunki do życia.
Jak rozpoznać obecność kretów w ogrodzie?
Obecność kretów rozpoznać można po charakterystycznych kopcach ziemi, zwanych również kretowiskami. Są to wyniosłości ziemi, które powstają, gdy kret kopie swoje tunele. Innym znakiem mogą być niewielkie zapadliska w ziemi, gdzie korytarze kreta zbliżają się do powierzchni.
Krety w ogrodzie uważane są za szkodniki, ponieważ tworząc swoje kopce, niszczą trawniki. Drążąc tunele, uszkadzają też korzenie roślin. Dla człowieka krety nie są bezpośrednim zagrożeniem, choć ich działalność może być uciążliwa. Wpływa ona bezpośrednio na niszczenie plonów czy roślin ozdobnych, a cała praca ogrodników może pójść na marne.
Naturalny sposób na krety do twojego ogrodu
Istnieją różnego rodzaju metody na to, aby pozbyć się problemu kretów i kretowisk z ogrodu. Jeżeli chcecie stosować te, które będą naturalnie i nie wpłyną negatywnie na wsze uprawy, warto zajrzeć do swojej kosmetyki czy toaletki. Prawdopodobnie znajdziecie tam olej rycynowy, który często stosuje się do pielęgnacji twarzy, włosów, a także rzęs i brwi. Tym razem jednak jego użycie będzie miało inny cel — wykurzenie kretów.
Olej rycynowy na krety zadziała jak prawdziwy odstraszacz. Wystarczy rozpylić go w miejscach, gdzie krety są najbardziej aktywne lub wokół całego ogrodu. Aby wykorzystać jego pełen potencjał, olej rycynowy najlepiej zastosować w prostej mieszance, która nada się do oprysku. Wykonajcie ją według tych kroków:
- Wymieszajcie 10 litrów wody z 15 g oleju rycynowego i jedną łyżką płynu do naczyń.
- Mieszanką spryskaj grządki, trawniki i wszystkie obszary, gdzie krety są aktywne.
- Stosujcie ten roztwór regularnie, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności kretów.
Olej rycynowy jest naturalnym składnikiem, więc nie zagrozi zdrowiu roślin. Możecie go więc z powodzeniem stosować jako odstraszacz na krety, nie martwiąc się o swoje kwiaty czy uprawy.
Olej rycynowy na odstraszanie kretów
Olej rycynowy, pochodzący z rącznika pospolitego zawiera substancje zapachowe, które działają odstraszająco na krety. Szkodniki te mają wyostrzony zmysł węchu i nie lubią silnych, nieprzyjemnych zapachów, takich jak ten wydzielany właśnie przez olej rycynowy. Jest to naturalny i bezpieczny sposób na krety w przeciwieństwie do niektórych środków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla innych zwierząt i ludzi.
W ten sposób będziecie mogli w szybko i tanio pozbyć się kretów ze swojego ogrodu. Warto jednak uważać przy samym rozpylaniu produktu, ponieważ olej rycynowy jest olejem roślinnym, więc może pozostawiać trudne do wywabienia plamy na ubraniach.