W wielu tematach możemy się nie zgadzać, ale niektóre z nich łączą wszystkich Polaków. Na przykład grzyby – jesienią grzybobranie praktycznie staje się naszym sportem narodowym. Sprawdzamy prognozę pogody, dopytujemy znajomych i sąsiadów gdzie jest najwięcej grzybów i zaopatrzeni w wiaderka oraz kosze ruszamy do lasu na poszukiwania. Jeżeli nie możecie się doczekać, mamy dobrą wiadomość. Lato jest deszczowe, więc już teraz można w lasach natknąć się na grzyby. Sprawdźcie, które z nich rosną w lipcu oraz sierpniu. 

Jakie grzyby rosną latem?

Wcale nie trzeba czekać aż do jesieni na pierwsze grzyby. W lipcu wypatrujcie w lasach kurek, które pojawiają się tam właśnie od lipca do października. Znajdziecie je w pobliżu drzew iglastych, ukryte pod mchem, najczęściej na glebach suchych, wręcz piaszczystych. Jeżeli spędzacie wakacje nad polskim morzem i pogoda jest deszczowa, to prawie na pewno znajdziecie w lesie kurki.

Zobacz także:

W lipcu rosną też borowiki, głównie w pobliżu dębów, buków, świerków i sosen, a także maślaki, koźlarze czy czubajki kanie. 

Gdzie szukać grzybów w lipcu i sierpniu?

W mediach społecznościowych grzybiarze już dzielą się swoimi zbiorami i podpowiadają, gdzie można teraz szukać grzybów. Mieszkańcy Śląska mogą się wybrać do lasów w powiecie cieszyńskim, a Mazowsza do Majowego Lasu oraz Złotokłosu. Informacje o występowaniu pierwszych grzybów są także z okolic Wielkopolski i województwa świętokrzyskiego (Kamienna). Jeśli mieszkacie w Krakowie, wybierzcie się na grzyby w okolice Kleszczowa i Tenczynka. Biorąc pod uwagę fakt, że mimo deszczowej pogody jest dość ciepło, grzybów warto szukać teraz wszędzie – macie spore szanse na to, żeby je znaleźć. 

Bezpieczeństwo na grzybobraniu. Lasy Państwowe wydały komunikat

Ponieważ w związku z pojawieniem się grzybów ich amatorzy ruszyli na poszukiwania, Lasy Państwowe wydały komunikat z apelem o ostrożność i stosowanie się do podstawowych zasad na grzybobraniu. Wśród nich znajdziemy m.in. przypomnienie o tym, by zbierać tylko te grzyby, nie wchodzić do rezerwatów przyrody oraz nie niszczyć grzybów niejadalnych, które stanowią pokarm dla leśnych zwierząt.

Lasy Państwowe przypominają też o orientacji w terenie – zawsze zabierajmy ze sobą naładowany telefon, na którym mamy pobrane wcześniej mapy leśne. W lesie zachowujmy się z szacunkiem dla przyrody, nie hałasujmy i nie zostawiajmy śmieci. Pełną treść komunikatu możecie przeczytać w poście udostępnionym na profilu Lasów Państwowych na Facebooku: